sobota, 8 maja 2021

"Ponieważ cię kocham" Guillaume Musso

 

 
W centrum handlowym na południu Los Angeles, wskutek nieuwagi opiekunki, znikła bez śladu pięcioletnia Layla. Nikt nie żąda okupu, a prowadzone przez policję poszukiwania okazują się bezowocne. Załamani tragedią rodzice, szanowany psycholog i znakomita skrzypaczka, obwiniają się wzajemnie i rozstają. Mark dosłownie ląduje na ulicy, zaś jego żona Nicole rzuca się w wir pracy. Pięć lat później ścieżki obojga małżonków ponownie się krzyżują. Mark ratuje życie wracającej po koncercie do domu żonie, zaatakowanej przez bandytę z nożem. Niedługo potem Layla pojawia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym zniknęła. Co działo się z dziewczynką przez pięć lat? Gdzie i z kim była? I dlaczego wróciła? Zaskakujący powrót córki to nie jedyna niespodzianka, jaką los zgotował bohaterom...
Opis książki
 
 
 
 
Autor: Guillaume Musso
Tytuł oryginalny: Parce que je t'aime
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Prądzyńska Joanna
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: romans
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego wydania polskiego: 2009 
Liczba stron: 288
Czas trwania: 6h 34m
Lektor: Filip Kosior
 
 
 
     Twórczość Guillaume Musso wywołuje we mnie przeróżne emocje - niektóre jego powieści kocham, inne są bardzo neutralne i nie wywierają na mnie aż takiego wrażenia. Postanowiłam dać autorowi kolejną szansę i sięgnęłam po powieść "Ponieważ cię kocham". Nie czytałam żadnych opinii na temat tej konkretnej pozycji i nie do końca wiedziałam czego mogę się spodziewać. Niestety ten tytuł trafia u mnie do kategorii nie wyróżniających się niczym szczególnym...
     W centrum handlowym, w skutek nieuwagi opiekunki, zniknęła mała dziewczynka. Pomimo usilnych starań odpowiednich służb nie udaje się jej odnaleźć. Rodzice Layli nie mogą się z tym pogodzić a ich małżeństwo wisi na włosku. Jednak równo po pięciu latach ich córka zostaje odnaleziona. Jednak czy to co się dzieje jest prawdziwe? Moim zdaniem jest to złożona historia kilku ludzi i nic nie jest takie oczywiste jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. Historia może wywołać w czytelniku wiele emocji a zakończenie na swój sposób zaskakujące. Jednak po przeczytaniu kilku pozycji tego autora mogłam spodziewać się takiego obrotu spraw w tej powieści, co niestety nie jest dobrą oznaką. Widać pewne schematy jakimi się posługuje i choć sama historia może być intrygująca to nie ma tu dla mnie już aż takiego zaskoczenia. Bądź co bądź jest to kolejna powieść przy której miło spędziłam swój czas i nie mogę całkowicie żałować poświęconego na nią czasu.
     Bohaterowie całkiem nieźle wykreowani, lecz nie jestem pewna na jak długo zapadną mi w pamięci i nie pomieszają mi się z innymi. W trakcie lektury nie miałam problemu z ich odróżnieniem i pomimo przeskoków czasowych zdawałam sobie sprawę kto, co, kiedy i dlaczego, to jednak nie zżyłam się z nimi na tyle by rozmyślać o nich po zakończeniu lektury. Ot, wykreowani po prostu poprawnie lecz żadna postać nie wywarła na mnie aż tak silnego wrażenia by zapaść mi na dłużej w pamięci.
     Styl autora całkiem lekki i przyjemny w odbiorze. Jeśli ktoś czytał już jakieś jego powieści i polubił się ze sposobem w jaki pisze powieści to nie powinien być rozczarowany. Dla mnie po prostu stworzył historię napisaną przystępnym językiem, którą można zapoznać się w ramach relaksu i zapomnienia o własnych problemach. Lektor odwalił kawał dobrej roboty i bardzo przyjemnie słuchało mi się tę powieść w jego wykonaniu.
     "Ponieważ cię kocham" nie wywarła na mnie aż takiego wrażenia, jak bym chciała, lecz nie żałuję, że zdecydowałam się sięgnąć po tę powieść, gdyż wbrew pozorom całkiem miło spędziłam swój czas. Nie wiem na jak długo pozostanie jej treść w mojej głowie, choć te kilka godzin, które na nią poświęciłam nie są całkowicie stracone.
     Moja ocena: 5/10.

2 komentarze:

  1. Czytałąm jedną książkę autora, ale mnie nie zachwyciła.... Więc i tę sobie pewnie daruję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten autor ma w swoim dorobku kilka naprawdę dobrych książek. Może akurat ten tytuł by Ci się bardziej spodobał?

      Usuń

Related Posts with Thumbnails