wtorek, 23 lutego 2021

"Kształt dźwięku" Paula Er

 

 
Nie wahaj się żyć tak, jak gra melodia twojej duszy.
Maria to zbliżająca się do czterdziestki kobieta sukcesu, która wraz z mężem prowadzi modny antykwariat. Ich wspólne życie, na pozór szczęśliwe i spokojne, mąci jednak nieustannie powracająca myśl o braku dziecka. Oboje czują się coraz bardziej sfrustrowani i zniechęceni, a kłótnie i wzajemne pretensje wciąż przybierają na sile. Pewnego wieczora, po kolejnej ostrej wymianie zdań, Maria udaje się na samotny spacer i słyszy muzykę, która prowadzi ją do starego, opuszczonego domu. To właśnie tam poznaje Jakuba, młodszego o trzynaście lat, zagubionego mężczyznę, starającego się w nostalgicznych dźwiękach pianina ukryć rodzinne sekrety…
Dokąd doprowadzi ich obojga tragiczna historia sprzed lat?
Opis książki
 
 
 
 
Autor: Paula Er
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2021
Liczba stron: 330
 
 
 
     Autorką książki pt. "Kształt dźwięku" jest Paula Er, która prowadzi profil na Facebooku o nazwie 'Wkurzona żona'. Choć czasem zaglądam na jej social media, tak wcześniej nie sięgnęłam po jej powieści. Mając okazję zapoznać się z tą pozycją stwierdziłam, że nadszedł wreszcie ten czas aby nadrobić jej twórczość, w szczególności, że opis wydał mi się naprawdę intrygujący.
     Podczas spaceru po jednej z kłótni z mężem Maria słyszy muzykę, która zapada na długo w pamięci. Przy każdej okazji stara się przechodzić obok domu z którego dobiega przyciągająca ją melodia. Z pozoru szczęśliwe życie które wiedzie może się zburzyć gdy poznaje o kilkanaście lat młodszego uzdolnionego pianistę do którego przyciąga ją nie tylko muzyka... Choć historia może wydawać się błaha to jednak było w niej coś magicznego, dzięki czemu miało ochotę się poznawać dalsze losy bohaterów. Pomimo, że nie przepadam za romansami tak w tym przypadku ten wątek został pociągnięty na tyle subtelnie, że naprawdę byłam w stanie kibicować postaciom i z przyjemnością śledzić tę historię. Dodatkowo został tu wpleciony wątek historyczny dodający tej powieści niebagatelnej nutki, która potrafi przyciągnąć i zahipnotyzować bez reszty. Nie znajdziemy tu akcji pędzącej w zastraszająco szybkim tempie, jednak ta historia nie potrzebowała takiego zabiegu, by być kompletną i potrafiącą wciągnąć czytelnika. Moim zdaniem ta powieść pomimo swojej historii jest dość refleksyjna i mogąca dla niektórych rzucać świeże spojrzenie na związki i miłość.
     Bohaterowie nieźle wykreowani i na pewno pozostający w pamięci na nieco dłużej niż tylko w trakcie czytania. Można ich polubić albo znienawidzić od pierwszych stron, lecz nie pozostaną obojętni i potrafią wzbudzić emocje. Najbardziej frustrował mnie swoim zachowaniem mąż oraz przyjaciółka głównej bohaterki, już od początku wzbudzali we mnie niezbyt przyjemne odczucia i niestety moja intuicja zadziała w ich przypadku bezbłędnie.
     Styl autorki - tutaj niestety był chyba dla mnie największy zgrzyt. O ile książkę czytało mi się pomimo wszystko naprawdę sprawnie i lekko tak niektóre zabiegi nie do końca mi przypadły do gustu. Osobiście po prostu nie jestem fanką wtrąceń typu "jeszcze o tym nie wiedziała ale ma się o tym przekonać za kilka rozdziałów" czy też "streszczała sytuację koleżance, którą poznaliście kilka stron wcześniej". Możliwe, że jest to myk aby być bliżej czytelnika, jednak mi nie do końca takie coś odpowiada. Jeśli komuś nie przeszkadzają takie wstawki nie powinien mieć najmniejszego problemu z przyjemną lekturą :). Wydanie papierowe, które miałam okazję czytać przygotowane naprawdę przyzwoicie i nie mam pod tym względem żadnych uwag.
     "Kształt dźwięku" to pozycja dla osób chcących niebagatelną i refleksyjną historię, nie tylko o miłości, z muzyką odgrywającą dość ważną rolę. Fani tego typu literatury na pewno będą zauroczeni tą powieścią. Ze mną ta historia pozostanie na trochę dłużej, gdyż pod niektórymi względami dała mi nieco do przemyśleń.
     Moja ocena: 6/10.
 
 
Za możliwość przeczytania tej powieści ogromnie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

2 komentarze:

  1. Jestem w trakcie czytania i zapowiada się bardzo ciekawie😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Daj znać jak skończysz jakie są Twoje wrażenia z lektury :).

      Usuń

Related Posts with Thumbnails