niedziela, 27 czerwca 2021

"Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb" Marianna Fijewska

 
Autorka bestsellerowych "Tajemnic pielęgniarek" oraz "Trudnego przypadku" tym razem wchodzi w środowiska policjantek, żeby od środka zobaczyć, jak wygląda prawda o ich pracy.
Impulsem do tego śledztwa są szokujące wyznania kobiet, do których dotarła. Chora na seksizm szkoła policyjna, niskie zarobki, brak jasnej drogi awansu i masa papierologii to dopiero początek ich ścieżki zawodowej. Smród, przemoc, narkotyki, agresja i śmierć w swojej najbrutalniejszej postaci – z tym stykają się na co dzień polskie policjantki. Na służbie nie ma ulg, ani kompromisów i o tym właśnie opowiadają rozmówczynie Fijewskiej. To one sprowadzają nieletnich do domów, to one przekazują matkom informacje o tragicznej śmierci ich dzieci, to w ich ramionach chowają się ofiary przemocy domowej. Niejednokrotnie kończąc służbę, zadają sobie pytanie: Czy dam radę dalej? Ale rano znów zakładają mundur i wychodzą do pracy, która bez cienia wątpliwości dla każdej z nich jest czymś znacznie więcej niż pracą.
Opis książki
 
 
 
Autor: Marianna Fijewska
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura faktu
Rok pierwszego wydania: 2021
Liczba stron: 320
Czas trwania: 7h 1m
Lektor: Martyna Szymańska
 
 
 
     Przed sięgnięciem po książkę pt. "Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb" miałam spore wątpliwości czy będzie to lektura odpowiednia dla mnie. Mam swoje zdanie na temat służby mundurowej, jednak bałam się, że ta pozycja będzie po prostu zbyt stronnicza w którąkolwiek stronę. Dałam jej jednak w końcu szansę i całe szczęście nie zawiodłam się.
     Mamy w tej pozycji do czynienia z kobietami w polskiej policji, zarówno z tymi, które bardzo dobrze odnalazły się w tej roli, jak i z tymi które poradziły sobie z tym nieco gorzej. Przedstawione zostało kilka perspektyw na tytułowe kobiece oblicze polskich służ. Muszę przyznać, że co nieco dowiedziałam się na temat tego jak wygląda ich sytuacja w tym zawodzie. Co prawda nie do końca byłam w stanie zrozumieć niektóre postępowanie części kobiet i ich akceptację niektórych sytuacji, lecz z drugiej strony byłam w stanie również całkowicie wczuć się w emocje jakie opisywały niektóre z nich. Muszę przyznać, że autorka postarała się zrównoważyć całą pozycję i nie jest to ani laurka dla służb mundurowych ani wylanie na nich jadu. Po prostu przedstawiła nam tu kilka kobiet i różne oblicza tej pracy z perspektywy kobiet. Według mnie każdy znajdzie tu coś dla siebie.
     Styl autorki, pomimo tematyki jakiej się podjęła, zaskakująco dobry w odbiorze. Nie sądziłam, że można tak ująć tę treść i nie zniechęcić do dalszej lektury. Sądzę, że z większą chęcią zabiorę się za kolejne tytuły jej autorstwa, które miałam już w planach. Audiobook został przygotowany przyzwoicie a lektorka dała tutaj radę i nie miałam ochoty już po pierwszym rozdziale przestać słuchać tej historii.
     "Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb" to według mnie zaskakująco dobra pozycja. Nie sądziłam, że z takim zaciekawieniem będę w stanie śledzić historię policjantek. Moim zdaniem, nie zależnie od waszej opinii na temat służb mundurowych, warto sięgnąć po tę książkę i zapoznać się z tym co przedstawiła nam tu autorka.
     Moja ocena: 7/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails