niedziela, 20 października 2019

"Paranoja" Katarzyna Berenika Miszczuk
Lato w Warszawie, pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery, obfituje w serię dziwnych samobójstw. Lekarz medycyny sądowej Marek Zadrożny zaczyna przyglądać się kolejnym przypadkom. Wbrew opinii policji samobójstwa wydają mu się podejrzane. Na palcu jednej z ofiar znajduje kawałek czerwonej nitki. Podobny wyciąga z kieszeni innego zmarłego. Nikt jednak nie wierzy w jego teorie, a on sam zaczyna zastanawiać się, czy ma paranoję.
Tymczasem Joanna Skoczek, wygadana lekarka psychiatrii, wraca do stolicy po urlopie. Wciąż usiłuje otrząsnąć się po tym, jak ledwie uniknęła śmierci z rąk tajemniczego wielbiciela. A może to także tylko paranoja? 
Opis książki

Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk 
Język oryginalny: polski 
Kategoria: Literatura piękna 
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał 
Forma: powieść 
Rok pierwszego wydania: 2018 
Liczba stron: 416     Książki Katarzyny Bereniki Miszczuk są dla mnie naprawdę miłą odskocznią od codziennego życia. Niedawno skończyłam czytać "Obsesję" tej autorki, z którą spędziłam całkiem dobrze swój czas, więc sięgnęłam również po kolejną część serii ' W lekarskim fartuchu', czyli "Paranoję". Również w tym przypadku nie mam zbyt wielu powodów do narzekania.
     Po traumatycznych przeżyciach Joanna na chwilę odcięła się od wszystkiego, jednak postanawia powrócić do Warszawy. W stolicy zaczynają znów dziać się podejrzane rzeczy, a z pozoru niezwiązane ze sobą samobójstwa mają jeden punkt wspólny - czerwona nitka. Znani nam bohaterowie z poprzedniego tomu muszą uporać się z nowymi wyzwaniami, lecz nie będzie to wcale takie łatwe. Muszę przyznać, że fabuła mnie wciągnęła już od samego początku, choć było tu kilka nieścisłości. Mam wrażenie, że niektóre sytuacje były tu upchnięte na siłę, aby tylko więcej się działo, jednak niekoniecznie wnosiły one wiele do historii. Również nie do końca w tej historii spodobał mi się wątek romantyczny, którego pomału mam już powoli dosyć. Pomimo to reszta zdarzeń była według mnie całkiem niezła. Możliwe, że osoby bardziej zaznajomione z tematyką śledztw dostrzegłyby tu pewne nieścisłości, lecz ja starałam się czerpać po prostu radość z lektury bez doszukiwania się kolejnych wątpliwości.
     Bohaterowie całkiem dobrze wykreowani, choć irytowało mnie w tym tomie, że nie wyciągnęli lekcji z wcześniejszych zdarzeń. Niektóre zachowania były bardzo naiwne, część wręcz niedorzeczna, choć dawało to jednolity obraz jednej z damskich postaci. Co do męskiej części cieszę się, że trochę mniej było tu irytującego chirurga, z którym się nie do końca polubiłam.
     Styl autorki bardzo lekki w odbiorze, dzięki czemu przez tę powieść leciało mi się bardzo szybko i przyjemnie. Dla niektórych może to wada ale ja właśnie czegoś takiego aktualnie potrzebowałam. Wydanie elektroniczne, które miałam przyjemność czytać bardzo schludnie zrobione i sprzyjało wciągnięciu się w lekturę. Idealnie współgrało z moim czytnikiem Kindle Paperwhite i pod tym względem nie mam nic do zarzucenia temu wydaniu.
     Nie udało mi się znaleźć informacji czy będzie kolejny tom z tego cyklu, jednak jeśli się pojawi to z chęcią po niego sięgnę. "Paranoja" to według mnie bardzo dobry kryminalny umilacz czasu, dzięki któremu mogłam się oderwać od własnych problemów. Jeśli jeszcze nie czytaliście tej pozycji, a jesteście fanami tej autorki, to gorąco zachęcam Was do sięgnięcia również po ten tytuł!
     Moja ocena: 7/10

2 komentarze:

Related Posts with Thumbnails