niedziela, 7 marca 2021

"Na luzie. Jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas" Brian King

 

W tym błyskotliwym przewodniku po świecie stresu King, psycholog i komik, przedstawia praktyczne techniki radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i radzi, jak nauczyć swój mózg bardziej pozytywnego myślenia. W tym celu szczegółowo objaśnia zjawisko stresu, tłumaczy, czym on jest, skąd się bierze, a także jaki ma wpływ na cały organizm. Autor dogłębnie analizuje przyczyny i przejawy stresu w codziennym życiu, zwracając przy tym uwagę na źródła lęku, niepewności, negatywnego nastawienia i przyczyny tłumienia emocji. Pokazuje, jak wszystkie te zagadnienia łączą się w większą całość. Z tych rozważań dowiemy się, dlaczego negatywne emocje i stres prowadzą do zaburzeń lękowych, depresji, nadciśnienia, otyłości, uzależnień oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Techniki Kinga pomagają zmienić w mózgu chemię, która wpływa na humor, wytrzymałość i odporność na stresujące sytuacje. Optymizm, poczucie wdzięczności i akceptacja nic nie kosztują, a mogą znacząco poprawić jakość życia.
Ta wyjątkowa książka nie nuży suchym medycznym żargonem – znajdziesz w niej wiele zmieniających życie porad oraz zabarwionych humorem instrukcji, a także mnóstwo zabawnych, zapadających w pamięć anegdotek, dzięki którym nauczysz się, jak wrzucić na luz i nie zwariować w tym zmiennym, stresującym świecie.
Opis książki
 
 
 
Autor: Brian King
Tytuł oryginalny: The Art of Taking It Easy: How to Cope with Bears, Traffic, and the Rest of Life's Stressors
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Zano Aga
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Forma: poradnik
Rok pierwszego wydania: 2019
Rok pierwszego wydania polskiego: 2021
Liczba stron: 280
Czas trwania: 8h 3m
Lektor: Grzegorz Halama     O książce "Na luzie. Jak sobie radzić ze stresem i nie martwić się na zapas" nie słyszałam wcześniej nic, jednak tytuł brzmiał według mnie dość intrygująco. Przyznam, że mam czasem problem ze stresem i nagminnym zamartwianiem się, więc miałam nadzieję, że ta pozycja mi z tym pomoże. Dodatkowo lektor - gdy zobaczyłam kto nim jest od razu zabrałam się za słuchanie. Niestety moje wrażenia z lektury są dość mieszane...
     W tej pozycji mamy poruszone kilka sytuacji, które mogą być dla człowieka stresogenne i czasem przytoczone są sposoby jak faktycznie można by sobie z tym poradzić. Jednak mam wrażenie, że często było powracanie do podobnych sytuacji, przez co odniosłam wrażenie jakbym czytała, czy też w tym przypadku słuchała, wciąż o tym samym. Nie wiem ile razy pojawił się ten niedźwiedź i jaki wpływ może mieć na postrzeganie poszczególnych momentów. Również nie do końca odpowiadało mi podejście w niektórych przypadkach do depresji, jakby była ona bagatelizowana, a jest to jednak poważny problem w każdej sytuacji. Dobrze, że na początku zostało zaznaczone, że jednak w przypadku bardziej złożonych zagadnień należy udać się do specjalisty, a ta pozycja nie jest lekarstwem na nasze dolegliwości. Nie mniej jednak, większość treści (choć nie wszystko) została przedstawiona z humorem, który trafił w mój gust. Ba! Były nawet czasem momenty w których się uśmiechnęłam i widziałam swoje absurdalne zachowanie.
     Styl autora całkiem przyjemny w odbiorze, choć nie każdemu będzie odpowiadał humor z jakim jest przedstawiona treść. Autor podobno jest komikiem i psychologiem, co zdawałoby się być idealnym połączeniem, lecz nie zawsze to się w tym przypadku sprawdzało. Niestety nieco mnie to rozczarowało, gdyż spodziewałam się po tytule i opisie tej pozycji znacznie lepszej treści. Co do lektora nie mam żadnych zastrzeżeń i naprawdę dobrze mi się go słuchało i chciałabym wysłuchać jeszcze więcej historii w jego wykonaniu.
     "Na luzie. Jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas" mam wrażenie, że jest dość specyficzną pozycją i raczej nie trafi w gusta wszystkich czytelników. Niektóre rady faktycznie można wykorzystać, jednak nie znajdziemy w niej odpowiedzi na każde z nurtujących nas pytań i nie rozwiążemy dzięki niej wszystkich problemów związanych ze stresem i zamartwianiem się. Jednak jeśli potrzebujecie czegoś lżejszego o trochę cięższych tematach, a humor autora Wam odpowiada, to może będzie to dla Was idealny wybór.
     Moja ocena: 5/10.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts with Thumbnails