wtorek, 16 października 2018

"Psychologia hejtu, czyli jak radzić sobie z krytyką w życiu osobistym i zawodowym" Mateusz Grzesiak

Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni. Chyba że Cię zabije. 
Hejt jest wszędzie. W na pozór niewinnych komentarzach rodziców na temat lenistwa ich dziecka. W docinkach dotyczących wyglądu żony. W bece gimnazjalistów, których żarty mogą zabić. W artykułach blogerów budujących swoją popularność na taniej sensacji albo w przemowach polityków — wypowiedziach krzykliwych, pozbawionych kultury i treści. We wpisach pracowników wyładowujących swoje niezadowolenie i w poniżających komentarzach szefów. 
Zastanawiałeś się kiedyś, ilu rzeczy nie osiągnąłeś albo nie zrobiłeś, bo czyjaś krytyka podcięła Ci skrzydła? Jaki rachunek zapłaciłeś za głupie żarty w swoim kierunku, chamskie komentarze, które wziąłeś do siebie, niesprawiedliwe słowa usłyszane w pracy, bezpodstawnie negatywne oceny w szkole? Kim byś był, gdybyś umiał sobie z nimi radzić?
Po pierwsze, byłbyś sobą. Szczęśliwym człowiekiem. Stań się wolny od opinii innych i sam decyduj, jak żyć. Pozbądź się złych wspomnień i zacznij budować siebie na bazie swojego własnego zdania. 
Po drugie, zacząłbyś znacznie skuteczniej działać — bo gdy nikt Ci nie przeszkadza i gdy się nie przejmujesz, rozwijasz skrzydła. Stajesz się szybszy. Dokładniejszy. Osiągasz więcej w krótszym czasie. 
„Psychologia hejtu” to przewodnik po świecie krytyki w życiu zawodowym i osobistym, w rzeczywistości i internecie. Uwolni Cię od zbędnego przejmowania się tym, czym nie powinieneś się przejmować, od brania do siebie tego, co Ci szkodzi, oraz wytłumaczy, dlaczego hejter robi sobie i innym krzywdę.
Tobie już nie zrobi. Nigdy.
Opis książki



Autor: Mateusz Grzesiak
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Forma: poradnik
Rok pierwszego wydania: 2017
Liczba stron: 296



     Z tak zwanym hejtem spotykamy się niestety coraz częściej. Choć w dużej mierze mamy z nim do czynienia w czeluściach Internetu, zaczyna on pojawiać się również w innych strefach naszego życia. Pomimo, że na swoim blogu nie spotykam się zbyt często z przejawami "słownej agresji", niestety zauważam to w zwykłej codzienności. Widząc tytuł "Psychologia hejtu (...)" w bibliotece postanowiłam zaznajomić się z tą pozycją.
     W przypadku tej książki nie ma możliwości opowiedzenia o fabule. Jest to po poradnik, który przedstawia różne aspektu hejtu, który pojawia się w życiu prywatnym jak i zawodowym. Niektórym może otworzyć oczy na fakt, że sami momentami stają się hejterami, choć nie zdają sobie z tego sprawy. W moim odczuciu znajdziemy tu wiele rad, które mogą faktycznie pomóc każdemu kto kiedykolwiek spotkał się z niezbyt przychylnymi 'opiniami'. Dzięki tej książce niektórzy może wreszcie rozróżnią konstruktywną krytykę od plucia jadem we wszystkie strony. Nie zawsze to co wydaje się być dla jednego oczywiste, jest odbierane w ten sam sposób przez drugą osobę. Moim zdaniem wszyscy coś wyniosą z tej pozycji, bez względu na jakim etapie swojego życia się znajdują.
     Styl pisania w moim odczuciu jest całkiem przystępny w odbiorze, dzięki czemu bardzo łatwo przyswoić sobie treść. Choć pozycję można połknąć w jeden wieczór to polecam rozłożenie jej sobie na kilka razy, aby faktycznie móc przemyśleć to co tutaj możemy znaleźć. Wydanie tej książki jest jak najbardziej na plus. Naprawdę mało jest tak porządnie zrobionych pozycji, które nie rozlecą się po kilku ich przeczytaniach. W szczególności zwracam na to uwagę w przypadku książek wypożyczonych z biblioteki. Oby ten egzemplarz służył jak najdłużej :).
     Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczona tą pozycją. Miałam pewne obawy, że oprócz chwytliwego tytułu nie ma tu zbyt wiele merytorycznej treści, która mogłaby pozostać w pamięci. Całe szczęście ogromnie się myliłam. Będąc już po lekturze tej książki mocno zastanawiam się nad kupnem własnego egzemplarza oraz wybraniem się na jedno ze szkoleń prowadzonych właśnie przez Pana Mateusza Grzesiaka.
     Moja ocena: 8/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails