czwartek, 7 lipca 2016

"Nastoletnia panna młoda" Cathy Glass

Przerażona Zeena prosi wychowawczynię w szkole, by pomogła jej znaleźć miejsce w rodzinie zastępczej. Nikt nie wie, czego się boi. U Cathy dziewczynka stopniowo odzyskuje spokój, jednak ogromnie tęskni za młodszym rodzeństwem, które mieszka z rodzicami. Rodzina Zeeny jest bardzo tradycyjna, zakorzeniona głęboko w kulturze azjatyckiej. Rodzice zabraniają Zeenie wszelkiego kontaktu z rodzeństwem, ponieważ ich zdaniem dziewczynka okryła hańbą ich i całą lokalną społeczność bangladeską. 
Zeena usiłuje spotykać się z braćmi i siostrami potajemnie, jednak gdy dowiaduje się o tym jej ojciec, razem z wujkiem wciągają ją do auta i grożą. Jeśli nie przestanie przysparzać im problemów i nie będzie im posłuszna, obleją ją benzyną i podpalą. Mimo że Zeena pozostaje pod opieką nie tylko rodziny zastępczej, lecz także lokalnego ośrodka pomocy społecznej i policji, za bardzo się boi, by wnieść oskarżenie przeciw krewnym. Wreszcie któregoś dnia Cathy odkrywa wstrząsającą prawdę o Zeenie. Z ciężkim sercem stwierdza, że chyba nie będzie w stanie jej pomóc. 
Opis książki
Autor: Cathy Glass
Tytuł oryginalny: The Child Bride
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego wydania polskiego: 2016
Liczba stron: 336     Po książki Cathy Glass sięgam z wielką przyjemnością. "Nastoletnia panna młoda" to najnowsza powieść na polskim rynku tej autorki, więc gdy tylko miałam okazję ją zakupić zrobiłam to bez wahania. Gdy tylko doniosłam ją do domu od razu zaczęłam lekturę.
     Jeśli ktoś kojarzy choć jedną pozycję tej autorki to wie, że porusza ona trudny temat, jakim są dzieci, które trafiają pod jej skrzydła, jako osoby prowadzącej 'rodzinę zastępczą'. W przypadku "Nastoletniej panny młodej" poznajemy historię Zeeny, która sama poprosiła o pomoc. Zanim jednak wyjawiła powód, który ją zmusił do tego czynu minęło wiele czasu. Tym razem poruszony został temat aranżowanych małżeństw małoletnich dzieci oraz całej otoczki z tym związanej. Jak zwykle nie zawiodłam się tą pozycją. Wzbudza ona w czytelniku wiele emocji, chwyta za serce i zmusza do przemyśleń. Jakim trzeba być człowiekiem aby coś takiego zrobić swojemu dziecku? Dla większości z nas jest to zapewne trudne do wyobrażenia lecz najgorszy jest fakt, że takie rzeczy mają rzeczywiście miejsce... 
     Bohaterowie i styl autorki - kilka recenzji książek tej autorki już znalazło się na moim blogu więc nie ma sensu powtarzać się. Również wydanie, które posiadam jest z tej samej serii co chociażby "Czy mnie pokochasz?" czy "Ukryty".
     Jestem zadowolona, że zabrałam się za tę pozycję. Jeśli ktoś równie mocno lubi twórczość autorki tak jak ja to nie powinien być zawiedziony.
     Moja ocena: 8/10.

2 komentarze:

  1. Koniecznie muszę przeczytać! Niech tylko znajdę wolny czas..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brak wolnego czasu to niestety najgorszy wróg czytelnika...

      Usuń

Related Posts with Thumbnails