piątek, 15 lipca 2016

"Siostrzeniec czarodzieja" Clive Staples Lewis


Narnia to pełna uroku i niezwykłych tajemnic kraina, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami władców zła. Stworzył ją i opisał w siedmiotomowym cyklu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewis (1898 – 1963), profesor uniwersytetu w Cambridge, zainspirowany zapamiętanym z dzieciństwa obrazem fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami.
W tomie szóstym, zatytułowanym „Siostrzeniec czarodzieja”, Pola i Digory, wciągnięci w eksperymenty parającego się czarami wuja Andrzeja, trafiają do Innego Świata, gdzie stają się świadkami stworzenia Narnii wraz z jej mówiącymi zwierzętami i innymi niezwykłościami. Digory zwycięsko wychodzi z próby dostarczenia Aslanowi owocu Zaczarowanej Jabłoni, dzięki czemu koniec tej historii do początek wszystkim innym, które rozegrały się w Narnii. 
Opis książkiAutor: Clive Staples Lewis
Tytuł oryginalny: The Magician's Nephew
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Polkowski Andrzej
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1955
Rok pierwszego wydania polskiego: 1988
Liczba stron: 202     "Siostrzeniec czarodzieja" to już przedostatni tom cyklu "Opowieści z Narnii". Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą częścią. Jest to dotychczas chyba najlepsza pozycja opowiadająca dzieje dotyczące Narnii.
     W tej części poznajemy Polę i Digorego, dwójkę małych dzieci, które jako pierwsze miały możliwość poznania Aslana i zobaczenia krainę zwaną Narnią. Również w bardzo obrazowy sposób ukazane zostało powstanie owego magicznej świata w którym dzieją się inne części tego cyklu. Akcja toczy się bardzo szybko, już od pierwszych stron możemy się wciągnąć w historię dwójki małych dzieci i razem z nimi przeżywać przygody. Powieść stworzona tak, że możemy zatopić się w lekturze na jeden wieczór, zapominając o otaczającym nas świecie.
     Bohaterowie bardzo dobrze wykreowani. Autor postarał się aby postacie nie były jednakowe, które zlałyby się z innymi w całej powieści. Sam styl autora stał się jakby dojrzalszy, dzięki czemu nie odniosłam wrażenia, że książka jest pisana językiem typowym jak dla dziecka.
     Książka "Siostrzeniec czarodzieja" jest idealna na odprężenie po cięższym dniu, którą można by przeczytać zarówno ze swoim dzieckiem jak i samemu. Moim zdaniem jest to jedna z lepszych książek dedykowanych teoretycznie dla młodszych, którą przeczytałam jako dorosła.
     Moja ocena: 7/10.

2 komentarze:

  1. Muszę poznać całą serię ,,Opowieści z Narnii", kusi mnie od dawien dawna :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails