sobota, 5 września 2015

"Mały książę" Antoine de Saint-ExupéryA oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

"Mały Książę", najpiękniejsza opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliski jest sercu każdego czytelnika dzięki swojej nieprzemijającej mądrości. Od 1943 roku jest wydawany w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Opis książkiAutor: Antoine de Saint-Exupéry
Tytuł oryginalny: Le Petit Prince
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Przybyłowska Barbara
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1943
Rok pierwszego wydania polskiego: 1947
Liczba stron: 126"Dobrze widzi się tylko sercem. To, co najważniejsze, jest niewidzialne dla oczu"1


     Niedawno wyszła ekranizacja tej powieści. Chcąc pójść do kina na tą animację postanowiłam sobie odświeżyć treść książki, która skrywa w sobie wiele cennych przesłań dla każdego, nie tylko dla dzieci.
     "Mały książę" to opowieść o małym przybyszu z planety B 612. Pomimo, że książkę czytałam wielokrotnie to za  każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Niby jest to powieść dla dzieci i młodzieży. Moim zdaniem również dorośli powinni do niej powracać i odkrywać w sobie tę dziecięcą naiwność i pozytywne spojrzenie na otaczający nas świat.  

"Będziesz więc sądził samego siebie - odparł Król. - To trudniejsze. Znacznie trudniej osądzać siebie niż innych. Jeżeli potrafisz osądzić sam siebie, to znaczy, że jesteś naprawdę mądry."2

     Cytat, który mi się spodobał najbardziej i wiele osób powinno się nad nim zastanowić. Za każdym razem jak przyjdzie mi do głowy kogoś ocenić przypomnę sobie ten cytat i kilka razy pomyślę zanim coś powiem :). 
     "Mały książę" to książka do której warto wracać i nie trzeba chyba nikogo do tego namawiać. Za każdym razem odkrywa się ją na nowo i za każdym razem zachwyca swoją treścią.
     Moja ocena: 8/10.

1) Mały książę, Wydawnictwo Olesiuk, Warszawa, s. 96
2) Tamże, s.53

4 komentarze:

 1. Cudowna książka, ponadczasowa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja zupełnie nie rozumiem fenomenu tej książki. Moim zdaniem wyświechtana, wszystkie cytaty oklepane do bólu. Ale rozumiem, że może się innym podobać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do niektórych książek trzeba jednak dorosnąć aby je docenić :).

   Usuń

Related Posts with Thumbnails