wtorek, 1 marca 2016

"Książę Kaspian" Clive Staples Lewis
Narnia to pełna uroku i niezwykłych tajemnic kraina, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami władców zła. Stworzył ją i opisał w siedmiotomowym cyklu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewis (1898 – 1963), profesor uniwersytetu w Cambridge, zainspirowany zapamiętanym z dzieciństwa obrazem fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami.
W tomie drugim słynnego cyklu, „Księciu Kaspianie”, Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, Księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu. Jakie będą tego rezultaty, zdaje się rozumieć tylko mądry Lew Aslan. 

Opis książkiAutor: Clive Staples Lewis
Tytuł oryginalny: Prince Caspian
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Polkowski Andrzej
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1951
Rok pierwszego wydania polskiego: 1985
Liczba stron: 224     "Książę Kaspian" to drugi tom przygód o Narnii. Czasem dla relaksu mam ochotę przeczytać mniej wymagającą pozycję a ta nadawała się do tego idealnie. Niestety również i ta książka, tak jak "Lew, czarownica i stara szafa", nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. 
     Czwórka rodzeństwa tym razem przybywa do Narnii aby pomóc Księciu Kaspianowi odzyskać panowanie w Narnii, setki lat po tym, jak sami w Starej Narnii mieli w niej władze. Sam pomysł nie jest zły, jednak rozwinięcie niektórych wątków jest bardzo słabe. Nadal czuć, że fabuła skierowana jest bardziej dla bardzo młodych osób, którym zbyt dużej dawki brutalności nie powinno się przedstawiać :). 
     Bohaterowie, styl autora czy samo wydanie - rozpisywałam się o tym przy pierwszym tomie "Opowieści z Narnii" więc nie będę tego kopiować. Nic się nie zmieniło pod tym względem w stosunku do poprzedniczki.
     Na młodszych dzieciach pozycja zapewne zrobi ogromne wrażenie, jednak ja już jestem chyba za stara na tego typu książki. Swoim latoroślom pewnie dałabym ją do przeczytania.
     Moja ocena: 4/10.

2 komentarze:

  1. A ja bardzo lubię ten cykl i żal mi bardzo, że nie powstają kolejne filmy na jego podstawie. :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat filmy, przynajmniej pierwsza część ekranizacji, dużo lepsze niż sama książka :). Podobno w 2017 ma 'wyjść' ekranizacja części "Srebrne krzesło" tylko nie wiem na ile można wierzyć w tę informację...

      Usuń

Related Posts with Thumbnails