wtorek, 29 marca 2016

"Podróż "Wędrowca do Świtu"" Clive Staples LewisNarnia to pełna uroku i niezwykłych tajemnic kraina, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami władców zła. Stworzył ją i opisał w siedmiotomowym cyklu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewis (1898 – 1963), profesor uniwersytetu w Cambridge, zainspirowany zapamiętanym z dzieciństwa obrazem fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami.
W tomie trzecim słynnego cyklu, „Podróży Wędrowca do Świtu”, Edmund i Łucja w towarzystwie swego arcyniesympatycznego kuzyna Eustachego trafiają na żaglowiec króla Kaspiana. Obfitująca w najniezwyklejsze przygody morska wyprawa – dzięki mądremu Lwu Aslanowi – staje się podróżą ku własnej tożsamości i dojrzałości. 

Opis książki

Autor: Clive Staples Lewis
Tytuł oryginalny: The Voyage of the "Dawn Treader"
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Polkowski Andrzej
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1952
Rok pierwszego wydania polskiego: 1985
Liczba stron: 248     Książka "Podróż "Wędrowca do Świtu" to kolejny tom z cyklu "Opowieści z Narnii". Mam zaczętych wiele serii książek dlatego też sukcesywnie zamierzam je wreszcie 'kończyć'.
     W tym tomie spotykamy się znów z Łucją i Edmundem. Nową postacią jest ich niezbyt miły kuzyn Eustachy. Jak dla mnie jest to, jak dotąd najlepsza część opowieści o Narnii. Najwięcej jest tutaj elementów, które niosą przesłanie i mogą dzieciom lepiej poznać różnice pomiędzy dobrym i złym zachowaniem. Może również i części dorosłym taka lekcja by się przydała ;). Pomimo, że nadal czuć trochę moralizatorki ton jakim posługuje się autor uważam pozycję za raczej udaną.
     Bohaterowie - zarówno Ci których można poznać w poprzedniej części jak i Ci nowi bardzo dobrze nakreśleni. Nie zostali spłyceni ani stworzeni tylko po to aby byli. Styl autora, tak jak w poprzednich tomach, można wyczuć, że książki skierowane są raczej do osób młodszych niż tych, którzy mają 20+
     Młodszym osobom warto podsunąć tą pozycję do przeczytania. Moim zdaniem powinni być zadowoleni. Tym starszym sama nie wiem czy polecać. Na pewno znajdą się zwolennicy jak i przeciwnicy, zarówno całej serii jak i samej tej pozycji. Dla mnie czas spędzony z tą książką był miłym odprężeniem się w niedzielne popołudnie.
     Moja ocena: 6/10.

4 komentarze:

 1. Cały czas sobie obiecuję, że w końcu przeczytam całe "Opowieści z Narnii", ale jakoś tak... za mało czasu. W końcu to się zmieni :)

  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też dość długo zabierałam się za "Opowieści z Narnii" ale wreszcie mi się udało :D.

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem kiedy mi się uda przeczytać całą ale przynajmniej już zaczęłam :).

   Usuń

Related Posts with Thumbnails