czwartek, 17 marca 2016

"Pokój" Emma DonoghueDla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie, na wypadek, gdyby przyszedł wujek Nick.
Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego mamy więzieniem, w którym została zamknięta siedem lat wcześniej. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości, udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety, ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i matka zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo...
Opowiedziana głosem małego chłopca powieść to wyjątkowo przejmująca, ciepła i zaskakująca historia matki i syna, którym miłość pozwoliła przetrwać niemożliwe. 

Opis książki


Autor: Emma Donoghue
Tytuł oryginalny: Room
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Borówka Ewa
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura zagraniczna
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego wydania polskiego: 2011
Liczba stron: 408     Ekranizacja tej powieści była nominowana w kilku kategoriach podczas ostatnich Oscarów. Samą książkę poleciło mi również kilku znajomych. Jako, że jestem zwolenniczką teorii "najpierw książka a dopiero później film", podczas ostatnich zakupów w matrasie owa pozycja wylądowała w moim koszyku i poszła do przeczytania 'na pierwszy ogień'.
     Sama nie wiem co mogę napisać na temat fabuły. Opis książki przedstawiony wyżej powinien wystarczyć w tej recenzji aby nie zaspojlerować wydarzeń, które są przedstawione, a jest chyba na tyle atrakcyjny by zachęcić do przeczytana. Jeśli jednak ktoś nadal nie jest przekonany może po przeczytaniu tego posta zmieni zdanie. Akcja przedstawiona jest z punktu widzenia pięciolatka. Niektóre dialogi mogą wydać się niedorzeczne, słownictwo bardzo skąpe, zachowane infantylne a postrzeganie świata irytująco dziecięce. Ale czego oczekiwać skoro to właśnie dziecko jest głównym narratorem opowieści? Wbrew pozorom książka wciąga od pierwszych stron, o mało co nie spóźniłam się na autobus aby dotrzeć do lekarza, zaczytując się w niej. Gdybym mogła to najchętniej bym tylko siedziała i czytała zamiast poddać się badaniu ;). Zakończenie jakby pozostawione otwarte - jestem ciekawa jak w dalszym życiu sobie poradzili bohaterowie. Chyba jest to jedyny element przez który czuję niedosyt, lecz ne wpływa znacząco na ogólny, bardzo pozytywny, odbiór pozycji.
     Bohaterowie - nie mogłam znaleźć informacji czy książka jest oparta na faktach, lecz wydaje się być autentyczna. Postacie są bardzo charakterystycznie wykreowane, z psychologicznego punktu widzenia również, przynajmniej dla mnie jako przeciętnego czytelnika, również wydają się idealnie przedstawieni. Styl autorki - moim zdaniem pisarka bardzo dobrze przedstawiła opowieść z punktu widzenia dziecka. Wiele dziecięcych wyrażeń, które niewiele rozumie z otaczającego go świata. Niewielu osobom udaje się w tak dobry sposób odwzorować myślenie oraz styl wymowy pięcioletniego dziecka
     Wydanie również idealne, przynajmniej to wydanie II z 2016 z okładką filmową, które zakupiłam. Bardzo dobrze dobrana czcionka oraz papier, szyte a nie klejone strony oraz okładka, lekko utwardzona - trudno pozginać rogi, które by nawet po jednym przeczytaniu by wyglądały niechlujnie, chyba, że ktoś wybitne nie dba o książki.
     Ja jestem zachwycona tą książką. Powinnam być wdzięczna osobom, które mi ją poleciły i namawiały do przeczytana. Ogromnie ciekawi mnie film, który powstał na podstawie tej książki, który mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się obejrzeć. Gorąco polecam przeczytanie tej pozycji, mam nadzieję, że się nie zawiedziecie.
     Moja ocena: 10/10.

2 komentarze:

  1. Ta historia przeraża mnie, a tym samym bardzo intryguje, więc na pewno sięgnę po nią za jakiś czas.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails