wtorek, 5 stycznia 2016

"Przyjaciółka z młodości" Alice Munro


Kolejna na polskim rynku książka mistrzyni krótkiej formy literackiej, laureatki Bookera. Przyjaciółka z młodości to dziesięć niezwykłych, hipnotyzujących czytelnika opowiadań, o tym, co dla każdego z nas najważniejsze, ale i najbardziej tajemnicze: o miłości, tęsknocie, umieraniu, przypadkach rządzących naszym życiem... Prawdziwa literacka uczta dla wielbicieli magii słowa i niezapomnianych wrażeń.

Opis książki

Autor: Alice Munro
Tytuł oryginalny: Friend of My Youth
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Kuc Agnieszka
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Forma: zbiór opowiadań / nowel
Rok pierwszego wydania: 1990
Rok pierwszego wydania polskiego: 2013
Liczba stron: 436     Po Noblistce spodziewałam się na prawdę porywającej książki, która zapadnie mi na długo w pamięci. Niestety w tym przypadku chyba nie umiem docenić tego, co tak wielu zachwyca. Książka sama w sobie nie jest zła ale jak dla mnie nie jest również na tyle dobra aby dostawać takie nagrody jak Nobel.
     Książka jest zbiorem opowiadań, które poruszają różne kwestie naszego życia. Bardziej lub mniej wpływające na nasze samopoczucie, własną akceptację samego siebie, czy też wydarzenia w naszym życiu, które mogą w znaczący sposób na nie wpłynąć. Ogólnie tematyka sama w sobie może być na prawdę poruszająca to już jej przedstawienie ma wiele do życzenia.Tematyka jest na prawdę dobra, co do niej nie mam żadnych zastrzeżeń. Lecz do kolejnych elementów już niestety mam, i to dość spore. 
     Styl autorki pozostawia wiele do życzenia. Nie jestem pewna czy to kwestia autorki czy tłumacza ale pod tym względem jest moim zdaniem wiele zaniedbań. Bardzo chaotycznie przedstawione losy bohaterów, język dość infantylny, dużo powtórzeń, brak ładu w przedstawianiu historii. Jest wiele pozycji, w których możemy poznać przeplatane dzieje bohaterów z teraźniejszości oraz przeszłości lecz tutaj wyszło to niestety bardzo źle. 
     Po książce, która dostała Nagrodę Nobla spodziewałam się na prawdę dużo lepszej pozycji. Same historie powinny zostać przedstawione dużo lepszym językiem niż tym, który został zaprezentowany. Można wymieniać wielu autorów i autorek, które dużo lepiej sobie poradziły z takimi 'zabiegami'. Osobiście jestem bardzo zawiedziona.
     Moja ocena: 5/10.

2 komentarze:

Related Posts with Thumbnails