środa, 29 lipca 2015

"Zostań, jeśli kochasz" Gayle FormanMia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć? 
Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć dylemat, wspomina dotychczasowe życie. 
Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowanie tego, co nadchodzi. Zostań jeśli kochasz opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać. 
Opis książki
Autor: Gayle Forman
Tytuł oryginalny: If I Stay
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Pasierska Hanna
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego wydania polskiego: 2010
Liczba stron: 248
     W internecie krąży wiele pozytywnych recenzji tej pozycji. Szczerze powiedziawszy bardziej kojarzę, że 'ostatnio' powstał film a o książce dowiedziałam się dopiero niedawno. Jako, że jestem zwolenniczką najpierw czytania książki a dopiero później oglądania ekranizacji, to gdy zobaczyłam ją w księgarni przygarnęłam do siebie i od razu zatopiłam się w lekturze. 
     Fabuła książki niby prosta ale wbrew pozorom, na swój sposób, złożona. Przedstawiony dylemat - pozostać czy odejść z tego świata. Decyzja bohaterki, patrząc na jej sytuację w jakiej się znalazła, jest bardzo trudna. "Zostań, jeśli kochasz" jest również historią dojrzewającej, pierwszej młodzieńczej miłości, która wbrew pozorom ma wielką moc. Książka wzbudza w czytelniku wiele emocji, choć na mnie zrobiłaby o wiele większe wrażenie gdybym przeczytała ją jako nastolatka. Odniosłam wrażenie, że ta pozycja jest jakby bardziej dla młodzieży, choć i osoby starsze również powinny mieć przyjemność z jej czytania. 
     Bohaterowie - były momenty gdy irytowali mnie swoim zachowaniem. Choć chyba lepiej tacy, niż którzy pozostają nijacy i w ogóle nie zapadają w pamięć. Nie trzeba lubić każdego bohatera. Można to uznać za plus w tej pozycji - w końcu w taki czy inny sposób zostali dobrze ukształtowani, przedstawieni tak aby nawet po skończeniu lektury o nich rozmyślać. 
     Styl autorki, pomimo tematyki, bardzo lekki i przyjemny w odbiorze. Wydanie dobrze zrobione. Czcionka oraz papier dobrze ze sobą współgrały, nie męcząc dodatkowo niepotrzebnie oka. Całość tworzy pozycję, którą można pochłonąć w jeden wieczór :).
     Nie jestem zawiedziona tą pozycją, choć czterech liter mi nie urwała. Bardzo dobrze się ją czyta i miło spędza czas nad lekturą. Na pewno jest to pozycja warta przeczytania. Ja z chęcią sięgnę po kolejne pozycje tej autorki.
     Moja ocena: 7/10

4 komentarze:

Related Posts with Thumbnails