czwartek, 9 lipca 2015

"Bez skrupułów" Harlan CobenStudentka Kathy Culver znika w tajemniczych okolicznościach na terenie kampusu uniwersytetu. Jej poplamniona krwią bielizna zostaje odnaleziona w koszu na śmieci. Daje to podstawę do przypuszczenia, że padła ofiarą gwałtu i zabójstwa.
Osiemnaście miesięcy później ktoś zamieszcza zdjęcie Kathy w piśmie pornograficznym. Były narzeczony dziewczyny Christian Steele, wschodząca gwiazda amerykańskiego futbolu, odbiera zagadkowy telefon - w słuchawce słychać głos zaginionej.
Kiedy z rąk mordercy ginie ojciec Kathy, jej starsza siostra, dawna ukochana Myrona - piękna pisarka Jessica - prosi go o pomoc. Myron przekonuje się, że każda z osób zamieszanych w sprawę ma coś do ukrycia - łącznie z Kathy, której przeszłość skrywa wiele tajemnic... 
Opis książkiAutor: Coben Harlan
Tytuł oryginalny: Deal Breaker
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Grabowski Andrzej
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1995
Rok pierwszego wydania polskiego: 2003
Liczba stron: 336
     Od dłuższego czasu słyszałam i czytałam wiele pozytywnych opinii o twórczości Harlana Cobena. Również mój tata próbował mnie namówić na przeczytanie jego książek. Postanowiłam wreszcie zaznajomić się z nimi aby zobaczyć czym ludzie się tak zachwycają. Na pierwszy ogień padła pierwsza część cyklu o Myronie Bolitar, czyli "Bez skrupułów"
     Historia, którą próbuje rozwikłać główny bohater jest pełna niespodzianek. Akcja toczy się równym tempem, nie ma nudnych momentów za to wiele zagadek. Samo zakończenie mnie zaskoczyło. Do ostatniej strony nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Miałam swoje typy co mogło się zdarzyć jednak to co stworzył autor było na prawdę zaskakujące. Przynajmniej dla mnie, może jestem marnym detektywem :D.  Książka wciąga od pierwszych stron i ciężko się od niej oderwać. 
     Bohaterowie bardzo dobrze skonstruowani. Pomimo, że od początku dostajemy dość dużą dawkę różnych postaci bardzo łatwo połapać się kto jest kim i odpowiednio umieścić go w konkretnych wydarzeniach - po prostu ciężko ich pomylić ze sobą :). 
     Styl autora również bardzo przyjemny w odbiorze. Przedstawiony humor w tej pozycji, wszelkie docinki pomiędzy Winem a Myronem trafiają w moje gusta. Pomimo, ze jest to kryminał są takie momenty stworzone przez autora, że ciężko zachować powagę. 
     Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie zapoznał się z twórczością Harlana Cobena niech prędko to nadrobi. Żałuję, że ja dopiero teraz sięgnęłam po jego książkę. Mam nadzieję, że kolejne jego pozycje będą równie dobre, a nawet jeszcze lepsze. Kryminał "Bez skrupułów" mogę bez skrupułów polecić każdemu czytelnikowi :).
     Moja ocena: 9/10.

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam Cobena i czytam każdą jego książkę, która trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po tej pozycji jestem pewna, że sięgnę po kolejne. Mam nadzieję, że poziom będzie utrzymany :).

   Usuń
 2. Uwielbiam Cobena i zamierzam zabrać się za kolejne części jego cyklu o Myronie. I to autor, a nie autorka ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że to autor płci męskiej ;). I również zamierzam zabrać się za kolejne części cyklu.

   Usuń
 3. Bardzo lubię książki Cobena :) Kilka już przeczytałam i wiele jeszcze ( na szczęście ) przede mną :D ,,Bez skrupułów" czytałam i mi się podobała :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się właśnie boję tego, że nieprzeczytane przeze mnie książki Cobena się kiedyś skończą :)

   Usuń

Related Posts with Thumbnails