poniedziałek, 1 czerwca 2015

"Obca" Diana Gabaldon


Jest rok 1945. Claire Randall, pielęgniarka pracująca w czasie wojny w szpitalu polowym, wraca z frontu i spędza z mężem wakacje w Szkocji. W czasie spaceru natrafiają na kamienny krąg. Claire dotyka głazu i... zostaje przeniesiona do roku 1743. Nagle zjawia się w świecie pełnym niebezpieczeństw. Dostaje się w sam środek intryg właścicieli ziemskich i knowań szpiegów, które zagrażają jej życiu i mogą złamać serce... 

Opis książki
Autor: Diana Gabaldon
Tytuł oryginalny: Outlander
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Mazan Maciejka
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: romans
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1991
Rok pierwszego wydania polskiego: 1999
Liczba stron: 712      Po ostatnim wznowieniu książki i kręceniu serialu na jej podstawie stało się o niej dość głośno i nastąpił wysyp recenzji. A na mnie czekała ona na półce mojej mamy, którą już mi kilka lat temu chciała podrzucić do przeczytania zachwalając :). Żałuję, że dopiero teraz się za nią zabrałam! 
     Ciężko opowiedzieć w kilku zdaniach co się dzieje w tej powieści. Znajdziemy tutaj zarówno elementy romansu, trochę historyczne. Osoby lubiące bardziej drastyczne sceny również powinny być zadowolone. Książkę "Obca" ciężko zaklasyfikować tylko do jednego gatunku. Wielowątkowa akcja trzymająca w napięciu, pomimo swej obszerności, potrafi wciągnąć czytelnika nawet do późnych godzin nocnych, a ciężko się robi jedynie ręce od trzymania "tej cegły" a nie powiekom. Dzięki autorce możemy przenieść się w inne czasy i przeżywać razem z główną bohaterką jej przygody w nowym miejscu, gdzie czyha na nią wiele niespodzianek, niebezpieczeństw oraz... miłość. Na pewno nie jest to stereotypowy, przesłodzony romans jakimi karmi nas większość współczesnych pisarzy. A nawet niektóre sceny rozbawiły do łez :D.
     Styl autorki na prawdę przyjemny w odbiorze. Nie robi niepotrzebnych, zbyt długich opisów przyrody, nużących zdarzeń czy rozprawki na kilka stron co ktoś zjadł na kolacje. Autorka bardzo dobrze stworzyła fabułę, która niemiłosiernie wciąga. 
     Wydanie, które miałam w łapkach było z 2010 roku. Znalazłam niestety kilka malutkich błędów, a przy takiej ilości stron sama książka lepiej by się trzymała w twardej oprawie, choć szczerze przyznam, że w takowej jej nie widziałam. 
     Pomimo, że historia przedstawiona na tak dużej ilości stron (a to dopiero pierwszy tom!), która niektórych może przerażać warto zwrócić na nią uwagę. Już od pierwszych stron wciągniemy się w historię a dalej jest już tylko lepiej!
     Moja ocena: 9/10.

2 komentarze:

  1. Właśnie zastanawiam się nad przeczytaniem tej książki,tym bardziej, że słyszałam już o niej dosyć dawno z amerykańskiego YouTube'a. Zachęciłaś mnie do tego, tym bardziej, że z tego co opisałaś, jest to książka trochę podobna do powieści Aleksandra Dumasa. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co prawda jeszcze żadnej pozycji Dumasa nie przeczytałam ale skoro wydaję Ci się, że może być choć w minimalnym stopniu podobna do tej pozycji to zapoznam się z jego twórczością jeszcze szybciej :).

      Usuń

Related Posts with Thumbnails