sobota, 6 czerwca 2015

"A.B.C." Agatha Christie


Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery "A", "B" i "C"... Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"? Zabójca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. Przy zwłokach zawsze zostawia rozkład jazdy pociągów, potocznie nazywany ABC. Co więcej, w listach również podpisuje się "A.B.C.". Herkules Poirot przeczuwa, że zostawiane wskazówki mają sprowadzić policję na błędny trop.
Opis książki 
Autor: Agatha Christie
Tytuł oryginalny: The ABC Murders
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Dehnel Wanda
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1936
Rok pierwszego wydania polskiego: 1961
Liczba stron: 192     Kryminały powoli stają się jednym z ulubionych moich gatunków. Dlatego też nie mogła mnie ominąć pozycja Agathy Christie, którą dorwałam jeszcze po okazyjnej cenie. Pomimo, że już odleżała ta pozycja trochę na półce nadszedł wreszcie czas i na nią :). 
     Moim zdaniem fabuła bardzo ciekawie poprowadzona. Książka ma niecałe dwieście stron, jednak nagłych zwrotów akcji czy też bardzo interesujących sytuacji nie brakowało. Bardzo dobrze przez całą lekturę trzyma w napięciu. Niecna intryga oraz zakończenie, którego się nie spodziewałam stanowczo na plus!
     Styl autorki - "z grubsza" nie mam nic do zarzucenia. Jedynie co mi przeszkadzało to francuskie wstawki i odnośniki do nich na dole strony. Ot taka fanaberia moja ale jak już się wciągnę to lubię czytać jednolity tekst bez "odskoczni". Do samego wydania nie mam żadnych zastrzeżeń. Szkoda, że wszystkie serie książek nie są tak dobrze wydane.
     "A.B.C." to bardzo dobry kryminał, który można przeczytać w jeden wieczór. Czemu nie daję maksymalnej oceny? Po prostu żałuję, że pozycja nie była dłuższa :D.
     Moja ocena: 8/10.

2 komentarze:

Related Posts with Thumbnails