niedziela, 14 czerwca 2015

"Nikomu nie powiem" Cathy Glass


Siedmioletni Reece został oddany pod opiekę rodziny zastępczej jako ostatni z sześciorga rodzeństwa. W domu Cathy zjawił się po miesiącu ciągłych przeprowadzek, ponieważ czworo kolejnych opiekunów nie poradziło sobie z jego agresywnym zachowaniem. Cathy, mająca doświadczenie w prowadzeniu rodziny zastępczej i znana z dobrego podejścia do trudnych dzieci, przyjmuje Reece’a pod swój dach, choć o historii jego rodziny nie wie prawie nic. Powoli Reece przywiązuje się do Cathy i jej dzieci, a także uczy się ufać osobom w swoim nowym otoczeniu. Z uporem odmawia jednak odpowiedzi na pytania dotyczące jego własnej rodziny, co każe przypuszczać, że za jego zachowaniem kryje się coś, o czym pracownicy opieki społecznej jeszcze nie wiedzą. Kiedy Cathy wreszcie otrzymuje dokumentację Reece’a, odkrywa szokującą prawdę, która przekracza jej wszelkie wyobrażenia…
Opis książkiAutor: Cathy Glass
Tytuł oryginalny: Mummy Told Me Not to Tell
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Wiąckowska Ewa
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2010
Rok pierwszego wydania polskiego: 2012
Liczba stron: 330     Nie mogąc zdecydować się za którą pozycję się zabrać padło wreszcie na "Nikomu nie powiem" Cathy Glass. Spotkałam się już wcześniej z twórczością tej autorki, więc miałam nadzieję na dobrą pozycję, która mnie wciągnie. 
     Tym razem poznajemy historię małego Rekinka, czyli siedmioletniego Reece'a. Problematyczny chłopczyk trafia pod opiekę Cathy. Jak zwykle fabuła książki poruszająca, choć spodziewałam się trochę więcej... akcji? Wiem, że historia częściowo oparta na faktach, ciężko w takim wypadku podkoloryzować dla uzyskania lepszego efektu. Jednak mi czegoś tutaj jakby brakowało. Czego konkretnie to już mi niestety ciężko powiedzieć ;). Bohaterowie - tak jak w przypadku pozostałych książek tej autorki oceniać nie zamierzam, choć zostali bardzo dobrze przedstawieni i opisani. 
     Styl autorki jak zwykle przyjemny w odbiorze. Pisarka na prawdę bardzo dobrze i umiejętnie przedstawia trudne historie w sposób, przez który ciężko się oderwać od czytania. Często pozostaje się myślami wśród bohaterów dość długo. 
     Pozycja zła nie jest, choć ja się trochę rozczarowałam. Zabrakło mi tutaj tego "czegoś" co pojawiało się w innych książkach autorki. Raczej nie polecam na początek zapoznawania się z jej twórczością gdyż można się zniechęcić, jednak jako przerywnik od swoich codzienności zła nie jest.
     Moja ocena: 5/10.

4 komentarze:

 1. Może przeczytam, bo lubię prawdziwe historie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zacząć od innej pozycji tej autorki :). Bardziej wstrząsające, choć ta do najgorsza nie jest, choć najlepszą też bym nie nazwała ;).

   Usuń
 2. Widzę ostatnio sporo książek tej autorki na blogach, hmm.. ale skoro książka średnia, to nie wiem jednak czy po nią sięgnę ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat ta pozycja jest bardzo średnia. Jednak tej autorki polecam "Skrzywdzoną" czy chociażby z ostatnich jej nowości "Nie zabierajcie mi dziecka".

   Usuń

Related Posts with Thumbnails