poniedziałek, 22 czerwca 2015

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" Justyna Kopińska

 

O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, słyszeliśmy wszyscy. Ale jak to, co działo się w Ośrodku przez ponad trzydzieści lat, było w ogóle możliwe?
Czy gdyby nie koszmar bitych i molestowanych wychowanków – dzieci i dorosłych, normalnych i niepełnosprawnych umysłowo w wieku od czterech do trzydziestu czterech lat – doszłoby do morderstwa małego Mateusza? W lutym 2006 chłopiec został zgwałcony i zabity przez Tomasza, byłego wychowanka Ośrodka, ofiarę tamtejszej „pętli molestowania”, bo Tomasz, zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony przez starszych wychowanków. (...). 


Opis książki
Autor: Justyna Kopińska
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura faktu
Forma: reportaż / zbiór reportaży
Rok pierwszego wydania: 2015
Liczba stron: 232     Szczerze powiedziawszy mam problem z oceną tej książki. Wiele się mówiło o tym jak kontrowersyjne było zachowanie osób, głównie sióstr sprawujących opiekę nad dziećmi, związanych z tematem.
     Fabuła - OK, trzeba przyznać, że wstrząsająca. Jednak czy tylko i wyłącznie siostry w taki sposób traktują swoich podopiecznych? Niestety obawiam się, że nie tylko w tym opisywanym ośrodku panują, czy też panowały warunki, jakie zostały przedstawione. Świeckie czy katolickie ośrodki - sądzę, że można takie zachowania przypisać każdej z grup. Wśród lekarzy, prawników czy księgowych zapewne znalazłaby się również taka patologia (a nawet częściej) ale czy jest to w równym stopniu i tak często nagłaśniane? Przecież również do lekarzy powinniśmy mieć zaufanie. Nie jestem pewna czy to po prostu nagonka na kościół, jakąś konkretną partię polityczną czy coś innego ale moim zdaniem niestety w każdej z grup jaką sobie wymyślimy możemy znaleźć złe zachowania. 
     Styl autorki - ciężko ocenić, w szczególności, że jest to reportaż i większość wypowiedzi jest po prostu zawarta w tej pozycji i nie są to same słowa autorki. Bohaterowie również nie podlegają dyskusji. Niestety odniosłam wrażenie, że pozycja jest trochę upolityczniona, co średnio mi się spodobało.
     Każdy według swoich upodobań oceni tę pozycję. Jednak moim zdaniem powinno się zachować pewien dystans wobec tej książki. Każdy ma swoje poglądy lecz nie powinniśmy ich za wszelką cenę narzucać innym.
     Moja ocena: 5/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails