sobota, 1 lipca 2017

'Trzynaście powodów' (Thirteen Reasons Why, 2017-) - serial


Hannah Baker popełnia samobójstwo, a jej znajomy dostaje 13 kaset magnetofonowych, na których dziewczyna nagrała powody odebrania sobie życia. 

UWAGA! Recenzja może zawierać ogromną ilość spojlerów :)! Czytacie dalej na własne ryzyko.

     Jakiś czas temu przeczytałam książkę "13 powodów", która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mając możliwość obejrzałam niedawno również serial na jej podstawie. Chcąc nie chcąc porównywałam niektóre elementy fabuły i wyłapywałam pewne zmiany, których dokonali scenarzyści. Jednak czy rzeczywiście, pomimo tych zmian, serial może być równie dobry jak powieść? 
     Hannah Baker postanowiła popełnić samobójstwo. Jednak przed swoją śmiercią nagrała kasety z trzynastoma powodami przez które postanowiła odebrać swoje życie. Moim zdaniem serial pod względem fabularnym jest bardzo mocny, tak jak jak książka. Zostało przedstawionych wiele aspektów o których warto pomyśleć. Szkoła, środowisko gimnazjalne/licealne jest bardzo specyficzne. Ukazane jest to, że nawet mała głupia rzecz może na kogoś dość mocno wpłynąć. Może i niektóre sytuacje zostały wyolbrzymione, a główna bohaterka dla Was zachowywała się irracjonalnie. Macie takie prawo. Jednak pamiętajcie, że to kropla drąży skałę, i w pewnym momencie człowiek może psychicznie nie wytrzymać. Jeśli dla Was jest to dziwne to zastanówcie się czy oby to wy nie byliście takimi "popularnymi dzieciakami", które znęcały się nad słabszymi. Nie mam na myśli tylko znęcania się fizycznego ale również pod względem psychicznym. Młodzież niestety potrafi być, nawet nieświadomie, dla kogoś dość dużym uprzykrzeniem, a to co według Was jest normalne czy akceptowalne - dla innego może być krzywdzące.
     W serialu wprowadzili kilka zmian, których osoby nieczytające książki mogły nie wyłapać. Po pierwsze Hannah nie podcięła sobie żył tylko łyknęła tabletki. Może do tej produkcji potrzebowali czegoś bardziej efektownego? Nie mnie to oceniać. Kolejną zmianą było mocne rozbudowanie wątku rodziców oraz złożenie przez ich pozwu. W książce nie było na ten temat ani słowa. Również kolejność osób, które występowały po sobie na taśmach została zmieniona. Niby nic wielkiego ale trochę zaburzyła moim zdaniem całość i spójność przekazu. Kolejnym elementem jest wątek Courtney. Z tego co pamiętam żadne zdjęcie nie wyciekło a ona sama była tylko osobą niezwykle interesowną, odzywając się do kogoś innego aby tylko go wykorzystać. Przestała się odzywać do Hannah, ot tak po prostu, a gdy jej potrzebowała, chociażby podwózki na imprezę, to znów udawała jej przyjaciółkę. Kolejną różnicą był okres w jakim Clay odsłuchał taśmy - tutaj niepotrzebnie było to rozciągnięte, gdyż wszystko wysłuchał w jedną noc. I nie dogrywał żadnej kolejnej taśmy. Można by wymieniać jeszcze wiele większych lub mniejszych zmian, które zmieniły trochę wydźwięk tego co powinno zostać ukazane. Nie zmienia to jednak faktu, że warto obejrzeć ten serial aby uświadomić sobie skalę problemu.
     Gra aktorska - w przypadku większości postaci całkowicie inaczej sobie je wyobrażałam. Co prawda nie było wielu opisów wyglądu, jednak moje wyobrażenia na temat danych osób a ich ukazanie w serialu różniły się, choć nie jest to problemem. Moim zdaniem większość aktorów bardzo dobrze wcieliła się w swoich bohaterów.
     Sądzę, że warto obejrzeć ten serial, jak i przeczytać książkę. Jestem ciekawa czy będą robić kontynuację, a jeśli tak to w jakim kierunku pójdą. Wiem, że jest wiele osób, którym nie spodobała się ta historia i linczują tych, którzy ją ogromnie przeżywali. Mam wrażenie, że wśród tych osób nie wszyscy zrozumieli dokładnie przekaz tej produkcji. Niestety na to już nie możemy mieć wpływu.
     Moja ocena: 9/10.

2 komentarze:

  1. Nie mam ostatnio niestety czasu na seriale :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem tak bywa, że doba jest za krótka. Polecam za to książkę o tym samym tytule - niecałe 300 stron a historia równie emocjonująca.

      Usuń

Related Posts with Thumbnails