wtorek, 12 maja 2015

"Zoli" Colum McCann


Historia życia Romki Marienki Novotnej. Zaczyna się w latach trzydziestych w faszystowskiej Słowacji. Książka opowiada o trudnym, ale pełnym czułości dzieciństwie, o późniejszej wędrówce, która zaprowadziła bohaterkę aż we włoskie Alpy. Ta opowieść o miłości, o stracie i o zdradzie, zainspirowana biografią romskiej poetki Papuszy, jest zarazem przypowieścią o dziejach współczesnej Europy, spisaną przez jednego z najlepszych pisarzy irlandzkich. 

Opis książkiAutor: Colum McCann
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania polskiego: 2008
Liczba stron: 320 
     Z literaturą opowiadającą historie Romów, Cyganów niewiele miałam wcześniej wspólnego. Sama nie wiem dlaczego, jednak postanowiłam sprawdzić czy w ogóle by mi tego typu historie przypadły do gustu. 
     "Zoli" to powieść o losach Marienki Novotnej. Tak przynajmniej wynika z opisu. Jednak historia została tak bardzo chaotycznie przedstawiona, że nawet pomimo mojego wytężonego skupienia nie byłam w stanie ogarnąć momentami o czym czytam, do jakich wydarzeń nawiązują dane opisy czy nawet kogo one dotyczą. Bardzo dużo było skakania po różnych latach życia Zoli, mało chronologicznie przedstawione, w przypadku niektórych nie było wręcz możliwości przypisania do konkretnego etapu jej życia. Może i ta powieść jest interesująca jednak w bardzo nieprzemyślany sposób przedstawiona, jakby sam autor kilkukrotnie zamierzał zmienić ciąg, zakończyć wcześniej swoją opowieść.
     Bohaterowie - niestety dość trudno mi jest ich ocenić. Różne spojrzenia na ich postacie niewiele zmieniły. Styl autora na prawdę ciężki do zdefiniowania. Ani to lekki ani to jakoś typowo ciężko-naukowy. Niestety nie pomagał on w przyjemnym czytaniu książki. Odnoszę wrażenie, że autor chciał dobrze a niestety niezbyt mu to wyszło. 
     Sama w sobie historia mogła być ciekawa. Książka ma ogromny potencjał. Gdyby tylko została ona bardziej usystematyzowana i ogarnięta to ocena mogłaby być dużo wyższa.
     Moja ocena: 4/10.

2 komentarze:

  1. Hmm.. możliwe, że skuszę się na tą powieść..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama nie wiem czy polecać czy nie. Decyzja należy do Ciebie :).

      Usuń

Related Posts with Thumbnails