piątek, 22 maja 2015

"Czerwona królowa" Victoria AveyardMieszkańcy Norty dzielą się, ze względu na kolor krwi, na Srebrnych - arystokratów o nadprzyrodzonych umiejętnościach, i Czerwonych - zwykłych ludzi wykorzystywanych jako tania siła robocza i przymusowo wysyłanych na wojnę, która toczy się od prawie stu lat. Właśnie taki los czeka wkrótce siedemnastoletnią Mare Barrow. Wydaje się, że dziewczyna ma jedynie złodziejski talent, ale gdy trafia na królewski dwór jako służąca, odkrywa w sobie moc, która dla Srebrnych stanowi ogromne niebezpieczeństwo.
Tymczasem w wyniszczonym kraju robi się coraz bardziej niespokojnie. Na sile przybierają ataki tajemniczej Szkarłatnej Gwardii walczącej o wyzwolenie Czerwonych.
Opis książki
Autor: Victoria Aveyard
Tytuł oryginalny: Red Queen
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Sokołowska-Ostapko Adriana
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: fantasy
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego wydania polskiego: 2015
Liczba stron: 488      Pozycja trafiła w moje ręce całkowicie przypadkowo. Dostałam od siostry, żeby przeczytać i przekazać ją dalej w świat. Po lekturze nie dziwię się już dlaczego nie chce żeby została u niej w biblioteczce. W mojej również zbyt długo nie pozostanie. Sam tytuł początkowo kojarzył mi się tylko i wyłącznie z książką innej autorki.
     Fabuła nie wprowadza nic nowego, czego nie czytałam już w innych pozycjach. Niestety jest to dla mnie kombinacja trzech powieści: "Igrzysk śmierci", "Rywalek" oraz "Dotyku Julii". W "Czerwonej królowej" mamy dziewczynę z biednej rodziny, która oczywiście ma młodszą siostrę. Występują podziały na tych lepszych i gorszych, czyli Srebrnych i Czerwonych. Mare jako zbuntowana nastolatka chce zmienić świat a pomocne mogą okazać się odkryte moce, które posiada. Niestety to wszystko brzmi już bardzo znajomo. 
     Bohaterowie również nie zostali jakoś bardzo efektownie wykreowani. Autorka jakby na siłę chciała zrobić z nich specyficzne jednostki, zlewając ich niestety w jednolitą całość. "Każdy może zdradzić każdego" ale również każdy może być podobny tutaj do reszty. 
     Zdecydowanym atutem może tutaj być lekki język jakim została napisana książka. Powieść czyta się bardzo lekko i szybko. Niby wciąga ale nie wiem czy nie przeważała jednak chęć aby po prostu jak najszybciej skończyć tę pozycję. Sprawdza się również jako dobry usypiacz na bezsenne noce :). 
     Miałam problem z wystawieniem oceny tej pozycji. Z jednej strony ani fabuła ani bohaterowie nie zasługują na pozytywy jednak jest w niej coś tak przyjemnie odmóżdżającego, że przed snem można było ją czytać. Szczerze powiedziawszy jestem bardzo zdziwiona, że książka zdobyła tyle pozytywnych recenzji. Jednak czy według mnie warto się za nią zabierać? Ciężko powiedzieć...
     Moja ocena: 3/10. Punkty głównie za to, że szybko się ją czytało... Choć czy warta aż tylu?

4 komentarze:

 1. Dałam książce podobną ocenę, zresztą nie pamiętam. Wiem, że dobrze się bawiłam mimo niedociągnięć, bo faktycznie miło się czyta.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmawiałam również z osobą, której "posłałam dalej" tę pozycję. Również stwierdziła, że lektura mało ambitna, nic nowego nie wnosi, podobna do jednej z wymienionych przeze mnie książek w recenzji ale wciąga, szybko i dobrze się ją czyta. Po rozmowie same nie umiałyśmy stwierdzić na czym polega fenomen tej pozycji :).

   Usuń
 2. Miałam już dwa podejścia do tej książki i coś mi nie idzie, ale zarzekam się: przeczytam ją!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak czasem mam, że książka mi zupełnie nie idzie ale jak się uprę to ją przeczytam. Nawet jeśli miałabym ją ponad miesiąc czytać :P.

   Usuń

Related Posts with Thumbnails