poniedziałek, 30 marca 2015

"Latarnik" Camilla Läckberg

Jasna, letnia noc. Młoda kobieta wskakuje do samochodu. W zakrwawione dłonie chwyta kierownicę, by wraz z synkiem uciec do jedynego znanego jej bezpiecznego miejsca: wyspy Graskar nieopodal Fjallbacki. Kilka dni później w swoim mieszkaniu zostaje zamordowany mężczyzna…

Dochodzenie prowadzi inspektor Patrik Hedstrom. Musi znaleźć zabójcę odpowiedzialnego za śmierć Matsa Sverina, dyrektora finansowego rady gminy w Gothenburgu, człowieka powszechnie lubianego i szanowanego. Mogłoby się wydawać, że ofiara nie miała wrogów. Inspektor w trakcie śledztwa odkrywa mroczne tajemnice, o istnienie których nikt by ofiary nie podejrzewał… Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Mats Sverin przed śmiercią odwiedził Graskar, nazywany przez mieszkańców Wyspą Duchów – miejscem, którego nigdy nie opuszczają zmarli.

Opis książki

Autor: Camilla Läckberg
Tytuł oryginalny: Fyrvaktaren
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Sawicka Inga
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego wydania polskiego: 2011
 Liczba stron: 496     "Latarnik" to już siódma część cyklu z Eriką i Patrikiem. Poprzednie części podobały mi się mniej lub bardziej jednak zawsze oceniałam je bardziej na plus. Dlatego też zabrnęłam "tak daleko" z tą serią. Jednak w tym przypadku doznałam pewnego rozczarowania. 
     W tej części niestety od pierwszych stron bardzo łatwo domyśleć się kto stoi za morderstwem. Szczerze powiedziawszy po autorce spodziewałam się stworzenia trochę lepszej, ciekawszej i bardziej trzymającej w napięciu akcji. Po kryminałach oczekuję jednak czegoś więcej. Nawet wątek obyczajowy pociągnięty jakby trochę od niechcenia. Odniosłam wrażenie, że już zaczynało braknąć pomysłu na dalsze losy bohaterów. Niestety w przypadku tej części, czytając przed snem, bardzo szybko nad nią usypiałam. 
     Bohaterów niestety tutaj wielu nowych nie poznajemy. Ci, którzy przewijali się już przez poprzednie pozycje serii stracili trochę swojego uroku i zaczęli się powoli ze sobą stapiać. To co autorka tworzyła przez poprzednie części trochę tutaj zaprzepaściła. 
     Styl autorki nadal taki sam, piszę lekko i przyjemnie. Szkoda, że nie ma tutaj akcji na tym samym poziomie. Wydanie - wersja .mobi, na czytnik, muszę przyznać, że zrobiona bardzo na plus. Wyglądała bardzo dobrze i współgrała z moim urządzeniem. 
     Jako, że już mi bliżej końca niż początku tego cyklu zapewne zabiorę się kiedyś za kolejną część z nadzieją, że jedynie ta pozycja po prostu odbiega poziomem od reszty.
     Moja ocena: 3/10

4 komentarze:

 1. Bardzo chciałam przeczytać coś tej autorki, wiem już że na pewno na tą pozycję będę uważać. Obserwuję i będę Cię odwiedzać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Latarnik" to dopiero siódma część cyklu. Poprzednie były na prawdę dobre :). Tylko w tym przypadku coś nie wyszło.

   Usuń
 2. To Faktycznie, wcześniejsze części były lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprzednie na prawdę były dobre, a kolejnej części trochę się boję... Choć mam nadzieję, że wróci do poprzedniego poziomu.

   Usuń

Related Posts with Thumbnails