środa, 25 sierpnia 2010

"Rok 1984" George Orwell

"WIELKI BRAT PATRZY - to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show "Big Brother". Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary; klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcia jak "wolność" i "sprawiedliwość" nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca gdzie świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery"
Tekst z tyłu książki 

Autor: George Orwell
Tytuł oryginalny: Nineteen Eighty-Four 
Język oryginalny: angielski 
Tłumacz: Mirkowicz Tomasz 
Kategoria: Literatura piękna 
Gatunek: science fiction 
Forma: powieść 
Rok pierwszego wydania: 1949 
Rok pierwszego wydania polskiego: 1953Nie wiem czemu ta książka ma takie dobre oceny na biblionetce. Mi się ona nie podobała. Nie lubię książek o tematyce politycznej (choć czasami mogą zaciekawić) więc może dlatego nie rozumiem zachwytu nad tą książką. Bądź co bądź może jedynie niektóre fragmenty były ciekawe (a mianowicie część druga - gdzie bohater najwięcej 'przeciwstawiał' się systemowi  chociażby poprzez spotkanie się z kobietą).Nawet nie wiem co mogę o tej książce pisać - w zupełności mi nie przypdała do gustu pomimo tego, że szybko się czytało. 


Moja ocena? Jedynie a może aż jak na tą książkę to 4/10 bo może jednak nie jest to jakieś totalne dno.

5 komentarzy:

 1. Hm, a nowomowa nie zrobiła na Tobie wrażenia?
  Kiedyś pewnie usiłowałabym przekonać Cię do zmiany zdania (to jedna z najlepszych książek, jakie czytałam), ale teraz myślę sobie: nic na siłę. Jak u Gombrowicza - jak zachwyca, kiedy nie zachwyca. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. kasjeusz może po prostu muszę dojrzeć do tego typu powieści, żeby bardziej zrozumieć i zobaczyć to nad czym większość się zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obejrzyjcie sobie film "Orwell przewraca się w grobie". Hameryka czerpie garściami z tej książki, to co miało być ostrzeżeniem stało się faktem...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie jedna z najlepszych powieści wszech czasów! Jak wszystkie dzieła Orwella..ale rzecz gustu..
  :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails