wtorek, 21 czerwca 2022

"Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?" Matthew McKay, Peter D. Rogers, Judith McKay

 
 
Złość bardzo dużo kosztuje. Działanie pod wpływem impulsu, który w danym momencie wydaje się uzasadniony, po czasie staje się źródłem poczucia winy i żalu. Jeśli często się złościsz, może to mieć negatywny wpływ na twoje relacje z bliskimi. Złość ma także bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Istnieją jednak techniki radzenia sobie ze złością i sprawdzone sposoby rozwiązywania konfliktów.
Niniejsza książka jest przeznaczona dla osób, które chciałyby zmniejszyć ilość agresji w swoich związkach i nauczyć się innych sposobów wyrażania emocji. Znajdzie w niej pomoc zarówno ktoś, kto ma skłonności do wybuchów gniewu, jak i ten, kto zapamiętuje się w cichej furii. Opisane w niej umiejętności i techniki pomogą w redukcji agresywnych zachowań w życiu rodzinnym i w relacjach zawodowych.
Opis książki
 
 
 
Autor: Matthew McKay, Peter D. Rogers, Judith McKay
Tytuł oryginalny: When Anger Hurts: Quieting the Storm Within
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Chamielec Grażyna
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Forma: poradnik
Rok pierwszego wydania: 1989
Rok pierwszego wydania polskiego: 2014
Liczba stron: 400
 
 
 
     Czy jest ktoś kto nigdy nie odczuwał złości? Jeśli tak to z chęcią go poznam! Mi natomiast zdarza się ją odczuwać w różnych sytuacjach i sięgając po poradnik "Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?" miałam nadzieję, że dowiem się jak sobie z nią poradzić by nie mścić się na własnym zdrowiu. Niestety jestem nieco rozczarowana tym co faktycznie tu dostałam...
     O złości można napisać wiele, jednak aby naprawdę być w stanie sobie z nią poradzić należy ją dobrze zrozumieć. Ten poradnik obiecywał już samym tytułem wiele, a po opisie myślałam, że będzie to idealna pozycja dla mnie. Niestety im dalej zgłębiałam się w treść tym mniej mnie ona do siebie przekonywała i nie była według mnie faktycznie pomocna. Na początku mamy sporą dawkę teorii, która powinna nam pomóc zrozumieć problem. Mam niestety wrażenie, że złość była tu często mylona z innymi emocjami czy stanami w jakich się możemy znajdować. Dla mnie na przykład złość to nie to samo co agresja, czy to słowna czy fizyczna, bądź gniew, a dość sporo było tu poświęcone właśnie tym tematom. Przyznam, że chyba oczekiwałam nieco innego podejścia do problematyki zawartej w tytule, miałam nadzieję, że będzie poświęcone więcej samej złości o której miała być ta książka, a nie innym emocjom czy stanom z którymi nie mam problemu. W dalszej części tej pozycji mamy kilka praktycznych ćwiczeń, które teoretycznie powinny nam pomóc z uporaniem się ze złością, jednak były one przedstawione w nieco innym kontekście niż mnie faktycznie interesował. Próbowałam je stosować gdy odczuwałam niechcianą emocję, jednak nie do końca mi one pomogły.
     Styl autorów - tutaj muszę przyznać, że było względnie dobrze. Podczas lektury nie odczułam, że ta pozycja została napisana przez trzy osoby. Natomiast bardzo raziło mnie to, że sporo było tu niestety powtórzeń tej samej treści, wciskanie tych samych ćwiczeń do różnych tematów, przez co miałam momentami wrażenie, że w kółko czytam o tym samym zamiast dowiedzieć się czegoś nowego. Na ten moment wątpię abym miała w przyszłości sięgnąć po inne tytuły ich autorstwa. E-book dostępny na Legimi został przyzwoicie przygotowany i nie miałam z nim żadnego problemu na czytniku.
     "Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?" to poradnik który bardzo mnie rozczarował. Niestety nie do końca dostałam to co było obiecywane. Nie twierdzę jednak, że treść jest w całości zła - po prostu spodziewałam się więcej porad co do samej złości a nie innych tematów. Przypuszczam, że znajdą się osoby, którym ta pozycja będzie w stanie faktycznie pomóc, lecz ja nie należę do tej grupy.
     Moja ocena: 4/10.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails