czwartek, 3 sierpnia 2017

"Myszy i ludzie" John Steinbeck
George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej, nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki. 
Opis książkiAutor: John Steinbeck
Tytuł oryginalny: Of Mice and Men
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Batko Zbigniew
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1937
Rok pierwszego wydania polskiego: 1948
Liczba stron: 120     O książce "Myszy i ludzie" usłyszałam na jednym z kanałów na Youtubie. Całe szczęście polski booktube to nie tylko nowości czytelnicze i książki recenzenckie. Można również znaleźć przeróżne perełki wydawnicze, które mogą zainteresować czytelnika. Opinia z którą się zetknęłam była dla mnie na tyle intrygująca, że zakupiłam swój własny egzemplarz i zabrałam się za czytanie. Jaki jest efekt? Przekonajcie się sami...
     George i Lennie to dwaj przyjaciele, którzy różnią się pod każdym względem. Ich losy przedstawione zostały w bardzo krótkiej powieści, lecz nie mogę napisać, że nie były one interesujące. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak autorowi udało się na tak małej liczbie stron przekazać tak bardzo emocjonującą i intrygującą fabułę, która może wbić w fotel czytelnika. Przy tej powieści ciężko jest mi opisać coś więcej, aby nie zdradzić za dużo z tego co możemy znaleźć na jej stronach. Mogę jedynie napisać, że rzeczywiście warto po nią sięgnąć i na raz pochłonąć treść, która pozostanie z nami na długo.
     Bohaterowie o dziwo bardzo dobrze wykreowani. Pomimo, że nie mamy tutaj obszernych opisów postaci to jednak możemy je bardzo dobrze poznać. Osoby występujące na kartach tej powieści wywołać w nas przeróżne emocje, niektórzy na pewno poczują irytacje, inni zaś mogą pokochać wszystkich i wszystko co żyje. Osobiście mam dość spory mętlik w głowie i ciężko mi ocenić poczynania bohaterów.
     Styl pisania autora bardzo dobry w odbiorze. Pomimo, że książka powstała dość dawno nie czułam aby była ona stworzona jakimś przedziwnym sposobem. Nie wiem na ile to zasługa autora a na ile tłumacza, jednak czytało mi się tę powieść bardzo lekko, choć tematyka powinna dać nam do myślenia. Wydanie tej książki bardzo sensownie zrobione. Znów przyczepię się do klejonych stron, jednak pozostałe elementy tworzyły całkiem przyjemną dla oka całość.
     "Myszy i ludzie" to moje pierwsze 'spotkanie' z twórczością autora, jednak sądzę, że nie będzie ono ostatnie. Z wielką chęcią sięgnę po inne powieści pisarza, które są u nas dostępne na rynku. Mam nadzieję, że będą równie dobre, a nawet lepsze od tej pozycji. A jeśli ktoś z Was jeszcze nie zna tej książki to gorąco polecam nadrobienie :).
     Moja ocena: 7/10.

4 komentarze:

 1. Ja o "Myszach i ludziach" słyszałam już niejednokrotnie, dlatego owa książka wydaje mi się swoistym klasykiem, który powinien zostać przeze mnie nadrobiony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam. Sądzę, że nazwanie tej książki "klasykiem" na swój sposób nie jest moim zdaniem błędem :).

   Usuń
 2. Mam w planach ksiażki Steinbecka. Właśnie chciałam na początek sięgnąć po ,,Myszy i ludzie" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak inne pozycje tego autora ale "Myszy i ludzie" uważam za naprawdę dobrą :).

   Usuń

Related Posts with Thumbnails