piątek, 21 kwietnia 2017

"Zapomniane dziecko" Cathy Glass

Oparta na faktach szokująca opowieść o przemocy i zaniedbaniu.
Ośmioletnia Aimee już w momencie narodzin została umieszczona w rejestrze nieletnich zagrożonych przemocą. Pięcioro jej przyrodnich braci i sióstr zostało odebranych matce wiele lat wcześniej. Choć szkoła wielokrotnie informowała pomoc społeczną o siniakach na ciele dziewczynki, dziecko wciąż mieszkało z rodzicami. Nikt nie rozumie, czemu pozwolono, by Aimee cierpiała tak długo.

Opis książki

Autor: Cathy Glass
Tytuł oryginalny: Another Forgotten Child
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Mincer Weronika
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura faktu
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego wydania polskiego: 2014
Liczba stron: 384     Po kilku średnich pozycjach, które ostatnio przeczytałam postanowiłam sięgnąć po pozycję dobrze znanej mi autorki. Cathy Glass opisując historie dzieci, którymi się zajmowała jak zwykle potrafi zrobić na czytelniku mocne wrażenie. Miałam nadzieję, że również w przypadku "Zapomnianego dziecka" dostanę to czego oczekiwałam. Całe szczęście nie zawiodłam się.
     Ośmioletnia Aimee od dnia narodzin była pod kontrolą pomocy społecznej, lecz dopiero po wielu latach została odebrana matce i przekazana do rodziny zastępczej. Dziewczynka przez prawie dziesięć lat musiała przeżyć wiele brutalnych czynów, do których dochodziło i które musiała znosić. Najgorsze w tym przypadku jest to, że historia jest oparta na faktach i prawdopodobnie większość przerażających scen rzeczywiście miała miejsce. Trzeba być dość odpornym psychicznie aby być w stanie stawić czoła takim wyzwaniom, jak zajmowanie się takim dzieckiem po tylu nieprzyjemnych przejściach. Moim zdaniem nie jest to pozycja dla osób o słabych nerwach. Wywołała ona u mnie wiele emocji, zarówno pozytywne jak i te negatywne. Jest to jedna z niewielu historii, która została napisana bardzo lekko ale pozostawia bardzo mocne wrażenie, nie pozwalając przejść obok niej z całkowitą obojętnością.
     Bohaterów jak zwykle nie zamierzam oceniać, gdyż są to prawdziwe osoby. Mogę jedynie napisać, że postacie zostały przedstawione w bardzo dobry sposób, nie sposób o nich zapomnieć. Również styl autorki tej książki jest mi już dobrze znany z innych jej pozycji. Jeśli ktoś już czytał wcześniejsze historie Cathy Glass będzie wiedział czego może się spodziewać.
     Wydanie tej książki - standardowo nie spodobały mi się klejone strony oraz okładka, która może się przy niezbyt dobrym użytkowaniu dość szybko zniszczyć. Natomiast papier oraz czcionka, czy jak kto woli font, zostały dobrane bardzo dobrze. Chociaż tak jak wspominałam przy recenzjach innych książek, nie mam problemu z zażółconymi i lekko chropowatymi stronami. Przynajmniej przy mocnym słońcu nie zaczynały boleć mnie oczy i byłam w stanie dość sprawnie przebrnąć przez tę pozycję.
     Moim zdaniem jeśli ktoś już zna i lubi autorkę to nie będzie zawiedziony "Zapomnianym dzieckiem". Polecam również pozostałym czytelnikom zapoznanie się z twórczością Cathy Glass, jeśli ktoś lubi emocjonujące powieści nie powinien narzekać. Sądzę, że pozycja zostanie w mojej głowie na długi okres.
     Moja ocena: 8/10.

4 komentarze:

 1. na pewno warto ją przeczytać ale boję się że mogłaby mną bardzo wstrząsnać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstrząsnąć może dość mocno, jednak nie warto się bać tej pozycji :).

   Usuń
 2. Bardzo lubię twórczość tej autorki, chociaż zawsze jestem wstrząśnięta historiami, jakie opisuje. "Zapomnianego dziecka" jeszcze nie czytałam, ale to tylko kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails