poniedziałek, 17 kwietnia 2017

"Sekretne życie drzew" Peter Wohlleben

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Opis książki
Autor: Peter Wohlleben
Tytuł oryginalny: Das geheime Leben der Bäume: Was sie fühlen, wie sie kommunizieren - die Entdeckung einer verborgenen Welt
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Kochanowska Ewa
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Forma: esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego wydania polskiego: 2016
Liczba stron: 254     Wokół tej książki był przez pewien okres dość duży szum. Nie byłam pewna czy to kwestia dobrego marketingu, czy rzeczywiście ta pozycja jest aż tak dobra. Na dodatek zdobyła ona nagrodę najlepszej książki roku 2016 w kategorii literatura faktu, publicystka na portalu lubimyczytać.pl. Nie byłam pewna czy chcę zakupić własny egzemplarz dlatego też widząc "Sekretne życie drzew" na półce w bibliotece postanowiłam przekonać się na własnej skórze o co tak naprawdę chodzi.
     Fabuły jako takiej tutaj stricte nie ma. Możemy się za to dowiedzieć wielu ciekawostek dotyczących życia drzew. Osobiście nie jestem jakąś fanatyczką przesadnie dbającą o zieleń, choć też nie przeginam w drugą stronę, dlatego też z dość dużą dawką sceptyzmu podeszłam do treści. Przy pierwszych rozdziałach przypomniała mi się pewna dziewczyna, którą poznałam wiele lat temu podczas wakacyjnego wyjazdu w góry. Twierdziła ona, że rozmawia z roślinami, w tym też z drzewami. Nie pamiętam nawet jej imienia, myślałam, że już całkowicie wyparłam ją z pamięci, lecz właśnie podczas lektury tej pozycji sobie o niej przypomniałam. Moim zdaniem osoby, które są zainteresowane tematem będą zachwycone tą pozycją. Ja osobiście trochę się wynudziłam podczas czytania, choć nie twierdzę, że jest całkowicie zła - po prostu tematyka nie jest dla mnie. Dlaczego ją w takim przypadku przeczytałam? Aby właśnie sprawdzić, czy nie przekonam się do tego typu literatury i czy nie złapię bakcyla i a nóż zostanę ekologicznym świrem.
     Styl autora bardzo przyjazny w odbiorze. Nie pisał on zbyt naukowym językiem, dzięki czemu nawet laicy mogą zrozumieć treść tej książki i zrozumieć co autor chciał nam przekazać. Muszę się jedynie przyczepić do przypisów tłumacza - nie wiem jak na innych uczelniach, czy nawet wydziałach, ale u mnie za używanie jako "wiarygodnego źródła" Wikipedię bylibyśmy zabici śmiechem z dwóją na odchodne. Całe szczęście w przypisach od autora nie było takiej wpadki.
     Wydanie tej pozycji jest cudowne. Twarda oprawa oraz szyte strony to jest coś co uwielbiam w książkach. Dzięki temu egzemplarz biblioteczny ma możliwość przetrwania trochę dłużej niż kilka czytań w jednym kawałku. Szkoda, że nie wszystkie pozycje są w ten sposób wydawane - świat od razu byłby lepszy, a przynajmniej moje zdrowie psychiczne, bo bym się tak nie wściekała na latające kartki i zagięte rogi okładki.
     Po przeczytaniu tej pozycji jestem już pewna, że nie zakupię swojego własnego ezgemplarza. Zaspokoiłam swo ciekawość i nie do końca rozumiem za co "Sekretne życie drzew" dostało tyle nagród i nad czym właściwie ludzie się zachwycają. Może i czytało się przyjemnie lecz nie jest to pozycja, którą będę długo rozpamiętywać, a powracać do niej również nie zamierzam.
     Moja ocena: 5/10.

2 komentarze:

  1. Mam tę powieść w formie audiobooka, ale teraz straciłam do niej zapał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jeszcze nie przesłuchałam ani jednego audiobooka, choć przyznam szczerze, że nie wiem czy akurat tak książka by mnie przekonała do tej formy...

      Usuń

Related Posts with Thumbnails