czwartek, 15 grudnia 2016

"Shirley" Charlotte BrontëNigdy dotąd nie wydawana w Polsce powieść Charlotte Brontë, autorki „Dziwnych losów Jane Eyre”.
Borykający się z przeciwnościami losu młody przedsiębiorca, Robert Moore, sprowadza do swej fabryki nowoczesne maszyny, czym naraża się lokalnej ludności do tego stopnia, że doczekuje się zamachu na swoje życie. By ratować podupadający interes, Moore rozważa poślubienie zamożnej i dumnej Shirley Keeldar, mimo że jego serce należy do nieśmiałej Caroline, żyjącej w całkowitej zależności od swego stryja. Tymczasem Shirley zakochana jest w ubogim Louisie, który zajmuje posadę guwernera w rodzinie jej wuja. Choć Louis odwzajemnia jej uczucie, ambicja i świadomość przepaści majątkowej, która ich dzieli nie pozwalają mu się do tego przyznać. 
Opis książki

Autor: Charlotte Brontë
Tytuł oryginalny: Shirley
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Hume Magdalena
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1849
Rok pierwszego wydania polskiego: 2011
Liczba stron: 640     Książka "Shirley" to kolejna pozycja którą przygarnęłam z biblioteki. Postanowiłam postarać się czytać więcej 'klasyków' i uznałam, że autorkę można do tej kategorii przypisać. Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, gdyż nie czytałam jeszcze ani jednej powieści, która wyszła spod jej pióra. Jakie są moje wrażenia?
     Fabuła książki jest moim zdaniem trudna do opisania w kilku słowach. Jej złożoność, mnogość wątków jest trudna do określenia bez zdradzania kilku ważnych faktów z książki. Jeśli ktoś jej nie czytał może czuć się zniechęcony, że przeczytał spojler. Opis pozycji musi niestety wystarczyć. Pomimo, że akcja początkowo dość wolno się rozkręca to dalej sunie dość gładko. Tytułowa bohaterka pojawia się dopiero w około 1/3 książki i mniej więcej od jej pojawienia zaczyna się wiele dziać. Klimat pozycji dość podobny do powieści Jane Austen, choć nie wiem czy mają ze sobą aż tak wiele wspólnego :). Pomimo, że jest to książka trochę o miłości, o przeciwnościach losu na jakie możemy się natknąć, nie jest ona ckliwo-romantyczna. Z samego zakończenia nie jestem zbyt zadowolona, mogłoby być ono bardziej brutalne aniżeli tak gładkie i szczęśliwe. Właśnie ono może zepsuć wrażenie z całej lektury.
     Bohaterowie niestety nie byli aż tak ciekawie skonstruowani. Po ilości postaci spodziewałam się, że będą idealnie nakreśleni, lecz niestety tak się nie stało. Odniosłam wrażenie, że autorka nie mogła się  wystarczająco długo skupić nad jedną osobą, aby poświęcić więcej czasu, aniżeli opisując jedynie jej wygląd. Pod tym względem jestem bardzo zawiedziona.
     Styl autorki był dla mnie dość dziwny i momentami ciężkostrawny. Bardzo irytowały mnie wstawki gdy zwracała się do czytelnika. Opisywała po prostu akcje aby nagle wstawić zdanie typu "a teraz drogi Czytelniku zrobimy przeniesiemy się gdzieś indziej". Co prawda czytałam gorzej napisane książki ale takie wstawki nie należą do moich ulubionych.
     Wydanie powieści całkiem przyzwoite. Twarda oprawa, czcionka oraz papier (mi akurat już nie przeszkadza taki papier z makulatury) współgrały razem tworząc całkiem niezły efekt. Dodatkowo szyte a nie klejone strony wpłynęły pozytywnie, dzięki czemu lektura nie była tak ciężka.
     Mam dość mieszane odczucia co do samej treści, choć sądzę, że bardziej jestem skłonna ku pozytywnej opinii. Nie czytałam jeszcze innych powieści autorki, choć muszę przyznać, że jestem zaintrygowana jak wypadną inne jej pozycje. Chociażby wręcz kultowa książka "Dziwne losy Jane Eyre".
     Moja ocena: 6/10.

2 komentarze:

  1. A ja odwrotnie - znam "Jane Eyre" a tej nie. Bardzo jestem jej ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak zwykle zaczęłam od mniej znanej pozycji, muszę nadrobić ;).

      Usuń

Related Posts with Thumbnails