wtorek, 19 kwietnia 2016

"A jeśli ciernie" Virginia C. Andrews

Dalsze losy dwojga z rodzeństwa Dollangangerów, które spędziło dzieciństwo zamknięte na strychu przez okrutną matkę i babkę. 
Mijają lata. Cathy i jej brat Chris żyją w "związku małżeńskim". Wychowują dwóch synów Cathy: Jory'ego i Barta oraz adoptowaną córeczkę, Cindy. Tymczasem do domu obok wprowadza się pewna starsza pani, która bardzo interesuje się chłopcami. Bart często ją odwiedza. Wkrótce dostaje od lokaja tajemniczej sąsiadki stary pamiętnik. Lektura zmienia chłopca nie do poznania…

Opis książki

Autor: Virginia C. Andrews
Tytuł oryginalny: If There Be Thorns
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Foppke Jarosław
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1981
Rok pierwszego wydania polskiego: 1996
Liczba stron: 432     W ubiegłym roku przeczytałam pierwszą część cyklu "Kwiaty na poddaszu" oraz drugą "Płatki na wietrze". Zrobiły ona na mnie ogromne wrażenie, wiedziałam, że będę chciała przeczytać kolejne pozycje lecz nie jest to seria, którą da radę przeczytać się ciurkiem. Chyba, że ktoś jest ogromnie odporny psychicznie.
     W książce "A jeśli ciernie" poznajemy historię przedstawioną z puntu widzenia dzieci Cathy, czyli Barta i Jory'ego. Wbrew pozorom ich dziecięce spojrzenie na świat i wydarzenia, które mają wokół nich miejsce są nad wyraz dojrzałe. W tym przypadku jest to jak najbardziej na plus.Sama historia jest poruszająca, wiele wydarzeń nawiązuje do wcześniejszych wątków, więc aby w pełni zrozumieć jej treść, moim zdaniem, należy przeczytać wnież poprzednie części. Może nie jest aż tak bardzo szokująca tak jak pozycja "Kwiaty na poddaszu" lecz nadal robi ogromne wrażenie i budzi w czytelniku wiele emocji.
     Bohaterowie, styl autorki - co tu dużo mogę napisać. Te elementy są nadal na bardzo dobrym poziomie, nie pogorszyły się w porównaniu do poprzednich części. Wydania papierowego nie będę oceniać, gdyż przeczytałam książkę na czytniku :).
     Jeśli ktoś jeszcze nie czytał żadnej pozycji z tego cyklu to gorąco polecam nadrobienie zaległości. Książka wywiera ogromne wrażenie, daje do myślenia i na pewno na długo pozostanie w pamięci. 
     Moja ocena: 7/10.

2 komentarze:

  1. Uważam że książki Andrews budzą wiele emocji i są warte przeczytania.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno pozostają na długo w pamięci.

      Usuń

Related Posts with Thumbnails