czwartek, 21 kwietnia 2016

'Układ zamknięty' (2013) - film


Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.     Kilka osób polecało mi ten film. Nie byłam jednak do końca do niego przekonana, gdyż polskie produkcje zazwyczaj nie wzbudzają mojego zachwytu. Co prawda tematyka dla mnie w miarę przekonująca lecz czy polskie kino wreszcie będzie potrafiło stworzyć coś o nie będzie tandetą?
     Film jest oparty na prawdziwych faktach. Szczerze powiedziawszy nie kojarzę sytuacji na podstawie której został stworzony ten film lecz wydaje się on w stu procentach prawdziwy. Niestety większość osób, które potrafią sobie poradzić w życiu, są zaradne i dorobią się czegoś od razu stają się podejrzane. W filmie ukazane jest jak instytucje podchodzą do człowieka, zakładając od razu, że jest on winny, skoro mu się w jakiś sposób powiodło. Teraz jest okres szczególny - za chwilę mija okres możliwości rozliczenia swoich dochodów za rok ubiegły - zapewne w szybki urzędnicy sposób kontaktują się z osobami, które pomyliły sna swoją niekorzyść a tych którzy na niekorzyść Urzędu 'obdzwonią' na samym końcu ;). Zastanawia mnie, dlaczego, przynajmniej w wersji którą ja widziałam, nie przetłumaczyli ostatniego zdania z rozmowy dwóch biznesmenów z Norwegiem. Czyżby polityczna gierka?, gdyż sens wypowiedzi bardzo dobrze oddawał sytuacje gospodarczą w Polsce, nie ważne czy za rządów PO czy PiS, czy inną partią.
     Gra aktorska - o dziwo nie mogę się przyczepić do większości aktorów. Główni odtwórcy ról spisali się na prawdę nieźle. Choć była jedna jednostka, która bardzo rzuciła mi się w oczy swoją drętwą grą to była ona jedynie w jednej scenie. Całe szczęście nie wzięli jej do zagrania 'większej' roli.
     Przyznaję, że jestem pozytywnie zaskoczona tym filmem. Jak się chce to można stworzyć dobry polski film - oby było więcej takich w polskim kinie. Pomimo kilku niedociągnięć uważam, że tę produkcję na prawdę warto obejrzeć.
     Moja ocena: 7/10.

4 komentarze:

 1. Muszę obejrzeć, już dawno miałam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem na prawdę warto. Bardzo dobrze ukazuje naszą rzeczywistość ;)

   Usuń
 2. To nie jest film dla mnie. Gustuje w innych klimatach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo to i tak zachęcam do obejrzenia. Jeden z lepszych polskich filmów.

   Usuń

Related Posts with Thumbnails