piątek, 15 kwietnia 2016

"Taniec z przeszłością" Karolina Monkiewicz-Święcicka


Czy kontrowersyjna terapia pomoże odkryć rodzinną tajemnicę?
W noc pogrzebu prababki Aniela zaczyna śnić koszmary. Czuje, że jej sny to opowieść o prawdziwych wydarzeniach z przeszłości. Gdy wśród rzeczy zmarłej odnajduje się tajemniczy pamiętnik z syberyjskiego zesłania, dziewczyna czuje, że sama nie poradzi sobie z tym, co wydarzyło się kiedyś.
Tymczasem na warszawskim Mokotowie zaczynają ginąć ludzie. Śmierć starej kobiety otwiera drzwi oddzielające przeszłość od teraźniejszości. Nadchodzi czas wyrównywania krzywd. Kto stoi za tajemniczymi zaginięciami? Co wydarzyło się sześćdziesiąt lat wcześniej? Czy przypominająca seans spirytystyczny terapia ustawień rodzinnych Hellingera pomoże w rozwiązaniu zagadki i przywróci spokój umarłym? Komu przyjdzie ponieść karę?
Opis książki


Autor: Karolina Monkiewicz-Święcicka
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura polska
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Liczba stron: 272     Książkę kupiłam w ubiegłym roku w Biedronce za śmieszne pieniądze. Jako, że chcę zaznajomić się z różnymi polskimi pisarzami miałam nadzieję, że będzie to dobry wybór. A nawet jeśli nie to nie był to zbyt bolesny wydatek w stosunku do całego miesiąca.
     Ciężko mi jest opisać pokrótce fabułę tej książki. Dużo było w niej nawiązań do terapii ustawień rodzinnych Hellingera - nie mam pojęcia kim jest/był ten człowiek ale czytając tę książkę odniosłam momentami wrażenie jakby autorka ją pisała jako pracę zaliczeniową na jakiś przedmiot na studiach. Nie było tylko odpowiednich przypisów do których można by się odnieść aby zgłębić ten wątek. Jako powieść muszę jednak przyznać, że nawet dobrze mi przebiegała lektura. Pochłonęłam książkę w niecałe dwa dni, choć może również jej niezbyt duża obszerność w tym pomogła :). Po opisie ksżki spodziewałam się namiastki kryminału. Niestety zbyt dużo tego elementu w tej pozycji nie znajdziemy.
     Bohaterowie - niektórzy wykreowani lepiej, inni trochę gorzej, lecz odczucia mam raczej pozytywne. Styl autorki jak na taką ilość nawiązań do psychologicznych aspektów całkiem lekki i przyjemny w odbiorze.
     Książka została wydana w serii "Leniwa niedziela" przez Wydawnictwo Świat Książki. Sądzę, że jest to pozycja idealnie nadająca się właśnie do tego. Twarda oprawa, szyte strony, czcionka i odpowiednio dobrany do całości papier tworzą przyjemną dla oka książkę, po którą chce się sięgnąć. Pod względem samego wydania nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń.
     "Taniec z przeszłością" to pozycja właśnie wpasowująca się na leniwy dzień, gdy nie potrzebujemy zbyt ambitnej książki ale też nie zamierzamy czytać konkretnego gniota. Uważam, że warto po nią sięgnąć dla relaksu.
     Moja ocena: 6/10.

2 komentarze:

  1. Hmm, jeszcze się zastanowię, ale raczej nie mam ochoty na tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dziwię się, że książka może nie przyciągać do siebie zbyt dużej liczby czytelników.

      Usuń

Related Posts with Thumbnails