poniedziałek, 13 listopada 2017

"Harda" Elżbieta Cherezińska

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.
Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka - przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę. 
Opis książki
Autor: Cherezińska Elżbieta
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: historyczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2016
Liczba stron: 592     Wiele osób zachwyca się twórczością Elżbiety Cherezińskiej. Osobiście raczej dość sceptycznie podchodziłam do jej powieści. Jednak wreszcie postanowiłam się przemóc i sięgnęłam po książkę pt. "Harda". Czytelnicy bardzo wysoko podnieśli moje oczekiwania wobec niej, a czy rzeczywiście jest warta tego szumu? Moim zdaniem zdecydowanie tak!
     Świętosława, nazywana również bardzo często hardą, to córka Mieszka i siostra Bolesława Chrobrego. Fabuła tej powieści kręci się głównie wokół wydarzeń historycznych związanych właśnie głównie z tą bohaterką. Ci co lepiej znają historię zapewne lepiej się orientują w wydarzeniach, które miały miejsce na kartach tej książki. Dla mnie dużo było ciekawych sytuacji po których miałam ochotę sięgnąć po podręcznik i doszkolić się aby móc stwierdzić, które wydarzenia były fikcją literacką, a które faktycznie miały miejsce. Przyznam szczerze, że było mi ciężko przebrnąć przez początek - ogrom różnych postaci trochę mnie przytłoczył. Jednak im dalej w las, im bardziej rozkręcała się akcja to coraz ciężej było mi się oderwać od lektury. Po przeczytaniu ostatniej strony wiedziałam, że chce więcej. Pociesza mnie myśl, że jest jeszcze kolejny tom związany z tymi postaciami pt. "Królowa". Mam nadzieję, że uda mi się za niego zabrać jeszcze w tym roku.
     Bohaterowie zostali bardzo dobrze wykreowani. Pomimo mnogości postaci udało mi się wreszcie połapać kto kim jest i nie miałam problemu z ich rozróżnieniem. Sam styl autorki również bardzo zachęcający do czytania. Podczas lektury miałam wrażenie, że płynę przez wydarzenia i znam każdą z postaci bardzo dobrze. Porównałabym nawet powieści Pani Cherezińskiej do twórczości Philippy Gregory, która też lubuje się w historycznych klimatach.
     Wydanie, które miałam w swoich rękach było w wersji papierowej. Pomimo dość sporej objętości bardzo dobrze trzymało mi się całą książkę w ręku. Mapy oraz drzewka z rodami były bardzo pomocne i wykonane w bardzo przejrzysty sposób. Również rozmieszczenie tekstu oraz sam papier, który nie był zbyt biały, ułatwiało sprawne czytanie i nie męczyło oczu. Jedynym minusem jaki można znaleźć w tym wydaniu to coś co mi zawsze przeszkadza, czyli klejone strony. Przy takiej cegle jednak warto wzmocnić grzbiet książki.
     Jeśli znajdzie się jakiś czytelnik, który jeszcze zastanawia się nad sięgnięciem po powieść Elżbiety Cherezińskiej, niech wreszcie nadrobi tę pozycję. Pomimo moich ogromnych obaw, książkę uważam za naprawdę udaną. Jak dla mnie czas spędzony podczas lektury to była wręcz uczta, której nie chciałam zbyt szybko kończyć, choć z drugiej strony nie mogłam się doczekać aby poznać dalsze losy.
     Moja ocena: 8/10.

6 komentarzy:

 1. Po raz pierwszy o autorce usłyszałam w ubiegłym tygodniu czytając o niej artykuł w prasie. Autor wychwalał twórczość pisarki, ale sądząc po Twojej opinii, wiem że i ja sięgnę po jej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że tak samo jak ja się nie zawiedziesz tą pozycją.

   Usuń
 2. Oj nie przepadam za takimi klimatami :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś się przekonasz do tego typu książek :).

   Usuń
 3. Ja jeszcze się zastanawiam nad powieściami autorki. Po twojej recenzji widzę jednak, że koniecznie muszę zacząć działać i coś przeczytać. Może właśnie tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać jak już którąś książkę tej autorki przeczytasz. Jestem ciekawa Twoich wrażeń :).

   Usuń

Related Posts with Thumbnails