czwartek, 19 czerwca 2014

"Godzina przed świtem" Sara MacDonald

"Godzina przed świtem" to opowieść o rodzinnych sekretach i dramatach, które odbijają się echem w kolejnych pokoleniach. Owdowiała Fleur wyrusza z Londynu do Nowej Zelandii, aby odwiedzić swoją córkę Nikki. Podróż wiedzie przez Malezję, gdzie spędziła znaczną część dzieciństwa i młodości. Przypadkowe odkrycie, jakiego dokonuje w Singapurze, sprawia, że jej plany nieoczekiwanie ulegają zmianie. Zarówno Fleur, jak i jej córka muszą ponownie zagłębić się w dramatyczne wydarzenia z odległej przeszłości, aby rozwikłać tajemnicę niewyjaśnionego zaginięcia Saffie, bliźniaczej siostry Nikki. W bolesnej podróży do nieznanych zakamarków pamięci towarzyszą im dwaj detektywi. Egzotyczne zakątki Malezji przesycone zapachem kwiatów frangipani stanowią tło dla skomplikowanych relacji pomiędzy matką i córką, a wplecione w ich zmagania idee austriackiego malarza i architekta, Friedensreicha Hundertwassera podkreślają znacznie współbrzmienia człowieka z naturą.
Tył książki
Autor: Sara MacDonald 
Tytuł oryginalny: The Hour Before Dawn
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Gralak Anna
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2005
Rok pierwszego wydania polskiego: 2006
Liczba stron: 374     Zgarnęłam książkę z biblioteki aby mieć co czytać podczas kurowania bliżej nieokreślonego choróbska, które mnie unieruchomiło w długi czerwcowy weekend. Nie miałam konkretnych oczekiwań wobec niej. Właściwie nie byłam pewna nawet dlaczego ją dokładnie wzięłam, choć tytuł wraz z okładką coś mi się kojarzyły. Nie byłam pewna tylko czy pozytywnie czy negatywnie ;). 
     Fabuła bardzo ciekawa. Połączenie minimalnej dawki kryminału z jakby psychologicznym podejściem do człowieka, jego emocji, zachowania w ciężkich warunkach. Fabuła wielowymiarowa, całe szczęście nie została spłaszczona jak to czasem bywa w takich przypadkach. Autorka co prawda nie wprowadziła nagłych zwrotów akcji, jednak utrzymywała całość na bardzo wysokim, wyrównanym poziomie. Powieść w pewien sposób wpływa na czytelnika, wywołując wiele skrajnych emocji. Na pewno książka nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, nie jest takim typowym czytadłem dla zbicia czasu. Pomimo moich zachwytów nad fabułą nie daję maksymalnej oceny, ponieważ czuję pewien niedosyt, czegoś mi jednak tutaj zabrakło. Postacie zostały bardzo dobrze wykreowane, głównie pod względem psychologicznym (przynajmniej w moim bardzo subiektywnym odczuciu).
     Styl autorki bardzo dobry w odbiorze. Pomimo, że temat nie należy do lekkich, można zatracić się w czytaniu i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Dzięki temu z chęcią będę wyszukiwać kolejnych pozycji tej autorki.
     Wydanie całkiem niezłe. Jednak kolejny raz się powtórzę na swoim blogu, głównie przy książkach z biblioteki, jednak klejone kartki dla mnie są straszne. W niektórych miejscach książka już niestety chciała się rozpaść :(. Nie wiem niestety jak traktowali ją poprzedni czytelnicy, ja z reguły staram się bardzo dbać o książki. O dziwo nie zauważyłam żadnych błędów ortograficznych czy czegoś podobnego. Tak więc na duży plus. Czcionka użyta w tym wydaniu niestety taka, która strasznie mnie drażni. 
     Podsumowując - pozycja jest warta uwagi. Polecam jednak przeczytać gdy możemy się bardziej skupić nad tym co czytamy. Dla mnie raczej nie jest to lektura tzw. "plażowa". 
     Moja ocena: 7/10.

2 komentarze:

  1. Połączenie kryminału z psychologią jeśli zachowane są odpowiednie proporcje, może być udane. Zastanowię się nad tą książką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka na prawdę ciekawa, tylko trzeba znaleźć dla niej odpowiedni moment, że się tak wyrażę :).

      Usuń

Related Posts with Thumbnails