środa, 9 lutego 2011

"Kochanice króla" Philippa GregoryHenryk VIII to jedna z bardziej znanych postaci historycznych. Choć od jego śmierci minęło ponad 450 lat, zarówno jego życie, jak i okres rządów nie przestają fascynować. Ten hazardzista, tyran i kobieciarz miał sześć żon i wiele kochanek. Niniejsza powieść odkrywa tajemnice burzliwego związku z jego drugą z kolei miłością, Anną Boleyn, która walcząc o serce króla i koronę z własną siostrą Marią, nie zawaha się uciec do niegodziwości, intryg i zdrady. Autorka po mistrzowsku przedstawia nie tylko zawiłości dworskiego życia, ale również polityczne i religijne konflikty ówczesnej Europy. Oto barwny i sugestywny obraz szokujących zwyczajów panujących na dworze najsłynniejszego króla Anglii. 
Tył książki


Autor: Philippa Gregory
Tytuł oryginalny: The Other Boleyn Girl   
Język oryginalny: angielski 
Tłumacz: Gardner Urszula 
Kategoria: Literatura piękna 
Gatunek: historyczna 
Forma: powieść 
Rok pierwszego wydania: 2001
Rok pierwszego wydania polskiego: 2008
Liczba stron: 704     Jest to pierwsza powieść historyczna przeczytana przeze mnie więc zapewne ocena może nie być 'obiektywna'. Jednak pomimo swojej obszerności, wielu nazwisk zawartych w książce powieść wywarła na mnie pozytywne wrażenie. W trakcie czytania aż zaczynałam szukać informacji nie tylko na temat  sióstr Boleyn, ale również innych postaci, sprawdzać, które postacie są autentyczne a które stworzone na potrzeby książki. 
     Jako, że moje tempo czytania nie jest zbyt szybkie to zajęło mi kilka dni czytanie tych 700 stron jednak nie żałuję w tym przypadku mojego powolnego czytania ;). Mogłam się rozkoszować historią zawartą na tych kartkach papieru. Do ostatnich chwil miałam nadzieję, że wszystko zakończy się pozytywnie, nikt nie ucierpi ale jednak... Autorka pięknie ubrała w słowa całą historię Anny i Marii Boleyn, ich zazdrość, potyczki i ich rywalizację o mężczyznę. I to nie byle jakiego mężczyznę - o samego króla Anglii. Co do tła historycznego też nie mogę się przyczepić. Czytając tą powieść mogłam się oderwać od teraźniejszości i wraz z głównymi bohaterkami przeżywać ich wszelkie wzloty i upadki na królewskim dworze. Dzięki autorce prawdopodobnie bardziej zainteresuję się historią, przynajmniej tym okresem w którym panował Henryk VIII.
     Moja ocena: 10/10. Książka zrobiła na mnie na prawdę duże wrażenie. Gorąco polecam!

5 komentarzy:

 1. Oglądałam jedynie film, który również bardzo polecam. A Henryk VIII ma szczęście, że nie żyje, bo bym go chyba udusiła za to, jak traktował kobiety.
  Po powieść na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej książki, ale ogromnie zależy mi na nadrobieniu zaległości (mam w domu ekranizację :D).

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka czeka u mnie na półce, od dawna mam na nią chęć. Żeby nie było, że czepialska jestem ale powieścią historyczną w pełni jej nazwać bym nie nazwała - pewne rzeczy nie są faktami w tej książce. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię historyczne, ale związane z II wojną światową ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę książkę, to od niej zaczęłam poznawanie twórczości pani Gregory i jestem zauroczona :) Pozostaje mi tylko obejrzeć film, na podstawie "Kochanic króla" :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails