czwartek, 29 grudnia 2011

"Stokrotki w śniegu" Richard Paul EvansZły. Okrutny. Bezwzględny. Tyle i aż tyle można o nim powiedzieć. James Kier jest człowiekiem, który nie dba o nikogo – ani o swoją żonę, ani o syna. Liczy się tylko on sam.
Kiedy ginie w wypadku, wszyscy nareszcie mogą powiedzieć, co o nim sądzą. Tylko, że James żyje. A to, co słyszy na swój temat, jest dla niego szokiem.
Wyrządził w życiu wiele zła, a teraz postanawia wszystko naprawić. Jednak nie jest to łatwe, a lista skrzywdzonych jest długa. Okazuje się, że najmocniej wspiera go osoba, którą zranił najbardziej.
Czy zdąży ocalić tę miłość?
Czy wraz z nią przyjdzie wybaczenie?
Tył książkiAutor: Richard Paul Evans 
Tytuł oryginalny: The Christmas List 
Język oryginalny: angielski 
Tłumacz: Bolińska-Gostkowska Ewa 
Kategoria: Literatura piękna 
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna 
Forma: powieść 
Rok pierwszego wydania: 2009 
Rok pierwszego wydania polskiego: 2010
Liczba stron: 288


„Jeśli chcesz mieć przyjaciół, zapisz się do klubu książki. Jeśli zależy ci na pieniądzach, zacznij robić interesy. Tylko głupiec może pomylić te dwa zajęcia.” 1.  
Jedno zdanie a jak trafnie potrafi opisać człowieka współczesnego. Każdy zabiegany, w pogoni za pieniędzmi skłonny zrobić wszystko, dążący do celu po trupach, niemający czasu dla rodziny, najbliższych. I taki właśnie jest również główny bohater tej powieści – James Kier.
Jednak jeden artykuł ponoć zmienia tego okrutnego twardziela. A raczej niepochlebne opinie pod nim na temat samego zainteresowanego. Podobno o zmarłych nie powinno mówić się źle, ale co jeśli tym zmarłym jest właśnie on, James Kier, który wyrządził ludziom wiele krzywd? Zaczynają go dręczyć wyrzuty sumienia i zamierza zmienić… siebie czy tylko to co myślą o nim inni?
„Może na tym właśnie polega piekło. Kiedy stajesz twarzą w twarz z prawdą. Widzisz cały ten ból, zło wyrządzone innym i wiesz, że nie możesz im pomoc. Zniszczyłem ich życie, unicestwiłem marzenia. Mam na rękach krew.” 2.
Powieść przedstawia próbę wynagrodzenia zła jakie się wyrządziło. Z lepszym bądź gorszym skutkiem. Ukazuje reakcje ludzi na pewne zjawiska.
Ja mam w sumie mieszane uczucia. Jedyną rzeczą, która mnie najbardziej raziła to ‘nagłe olśnienie’ głównego bohatera. W rzeczywistym świecie tak naprawdę nikt nie zmienia się z dnia na dzień. A na pewno nie tacy zatwardziali nikczemnicy. Jako, że nie jest to gatunek sf ani nic w tym stylu odejmuje za to kilka punktów. Niby tylko jeden minus ale jednak dla mnie przez całą powieść nie do przejścia... A na plus? Dość pozytywna, lekka książka odpowiednia właśnie na okres świąteczny.
Moja ocena: 6/10.

„- Saro, tak strasznie cię przepraszam.
Oparła głowę na jego ramieniu i pogładziła go po plechach pełnym czułości gestem.
- Wiem, ja też przepraszam. Powinnam bardziej się starać.
- Nie masz mnie za co przepraszać. To wszystko moja wina. Czy możesz mi wybaczyć?
Odsunęła się i mocno objęła dłońmi jego twarz, tak by dobrze widzieć jego oczy.
- Już ci wybaczyłam – powiedziała.
Kier wpatrywał się w nią zadziwiony.
- Jak to możliwe? Przecież na to nie zasługuję.
- Na tym właśnie polega miłość.” 3.
A to dla tych co zapomnieli o tym na czym polega miłość. Święta powinny być okresem wesołym, radosnym – a nie jak często bywa – kłótnie. Pamiętajcie nikt nie jest święty! Nie róbmy wszyscy sobie na złość. Chociaż na okres świąt... 


Wydanie z biedronki :)
1. Strona 14
2. Strona 229
3. Strona 235

5 komentarzy:

 1. ostatnio ten autor zrobił się dosyć popularny :) ja nie czytałam żadnej jego książki i chętnie to zmienię żeby w końcu wyrobić sobie też jakieś zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna książka,dzisiaj ją doczytałam.Płakałam strasznie :( bardzo wzruszająca

  OdpowiedzUsuń
 3. Również bardzo wzruszyła mnie ta książka. Choć nie do końca po opisie zachęcała do jej przeczytania, to jednak naprawdę warto się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Ja "pochłonęłam" pierwszą książkę tego autora "Obiecaj mi" i już idę wypożyczyć kolejną, polecam:)
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mojego bloga:
  http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam już trzy ksiązki tego autora, polecam!
  sama biegne po wiecej

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails