wtorek, 27 grudnia 2011

'Biały oleander' (White Oleander, 2002) - film

Życie małej Astrid i jej matki - Ingrid upływało bez większych problemów, aż do momentu, gdy w ich domu pojawił się Barry Kolker. Ingrid, zaślepiona miłością do Barry'ego, potrzebuje czasu aby zorientować się, że jest on mężczyzną, który z premedytacją rujnuje jej życie. Przepełniona chęcią zemsty, podaje niewiernemu mężczyźnie truciznę, pochodzącą z jej ulubionych kwiatów - białych oleandrów. W efekcie Ingrid trafia do więzienia na resztę swego życia. W tym czasie Astrid próbuje "zakazanej miłości", narkotyków, poznaje różne religie i potęgę prawdziwych uczuć. Przez wszystkie lata w listach do matki opisuje swoje przeżycia i doświadczenia. W ten właśnie sposób uczy Ingrid, czym jest miłość.

Czytałam kiedyś książkę, na podstawie której powstał ten film. Stwierdziłam, że chyba lepiej nie oglądać tego filmu od razu po przeczytaniu, żeby uniknąć zupełnych porównań i nie żałuję tego. Film ukazuję główną ideę powieści, główne wątki, które zapamiętałam. Historia przedstawiona na prawdę nieźle. Fabuła dość trudna ale nie wszystko musi być lekkie i wesołe. Obsada aktorska idealnie dobrana. Jak dla mnie film tak dobrze zrobiony, że nawet nie wiem do czego tutaj się przyczepić i o czym jeszcze mogłabym tutaj napisać.
Moja ocena: 10/10
Polecam! Film (zresztą tak jak książka) daje dużo do myślenia.

3 komentarze:

  1. W sumie chciałabym zapoznać się i z książką, i filmem, ale nie ciągnie mnie do książki aż tak, więc najpierw obejrzę film ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobał mi się film i to bardzo, nawet nie wiedziałam, że to ekranizacja!

    OdpowiedzUsuń
  3. Kocham film jak i książkę. Czytałam i oglądałam wielokrotnie, teraz poszukuję książki w oryginalnej wersji językowej, szukam po całej warszawie i nie mogę znaleźć.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails