niedziela, 30 października 2011

"Ludzie na walizkach" Szymon Hołownia
"Ludzie na walizkach" to zbiór rozmów Szymona Hołowni z osobami, które choroba, nieszczęśliwy wypadek albo los doprowadziły na granicę życia i śmierci. Czy stamtąd widać więcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Co o życiu mogą nam powiedzieć ci, którzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo jest ono kruche? Wśród bohaterów książki znaleźli się nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale również ich najbliżsi oraz lekarze zmagający się na co dzień w życiu zawodowym z ludzkim bólem. O dramatycznych wyborach, z jakimi przyszło im się zmierzyć, opowiadają jednak bez ckliwości, za to z ogromnym dystansem i mądrością. 
Tył książki
  Autor: Szymon Hołownia
Język oryginalny: polski 
Kategoria: Literatura piękna 
Gatunek: literatura faktu 
Forma: wywiad, rozmowa 
Rok pierwszego wydania: 2008
Liczba stron: 166Bardzo ciężko jest mi ocenić tą pozycję. Trochę kierowałam się wizerunkiem Hołowni z duetu z Prokopem (jeszcze z czasów kiedy oglądałam Mam talent czy też jego przeglądy prasy w Dzień dobry TVN) - czyli raczej wesoły, malutki i drobniutki człowieczek, jednak z którym można porozmawiać poważnie i nie da zrobić z siebie idioty. I tutaj nie zmienia się ani trochę, pomimo, że są poruszane tematy niezbyt radosne.
Nie jestem osobą zbyt religijną, więc może dlatego niektóre momenty wydały mi się w tej pozycji zbyt ckliwe, przesłodzone i tak jakby oderwane od rzeczywistości. Choć w większości można było odczuć pewne emocje, agresje, 'mocniejszą' wymianę zdań gdy rozmówcy nie zgadzali się ze sobą w swoich poglądach. Z tych dziewięciu wywiadów przeprowadzonych przez Szymona Hołownię najbardziej spodobała mi się rozmowa pt. Życie dłuższe niż tydzień z Januszem Gadzinowskim, który jest pediatrą i neonatologiem.
Moja ocena: 6/10. Pomimo, że nie jest to zła pozycja, spodziewałam się trochę czegoś innego. Czy lepszego? Nie wiem, ale na pewno książka minęła się trochę z moimi oczekiwaniami. 

4 komentarze:

 1. Jestem zdziwiona Twoją oceną i to bardzo :) Być może dla tego, że dla mnie ta książka była wspaniała :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja muszę w końcu przeczytać Hołownię. Nie czytałem żądnej lektury, mam duże zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam drugą część i mi się bardzo podobała książka. Za tą też się oglądam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam tę książkę. Bardzo ja sobie cenie. Rozmowy były bardzo mądre, pouczające. Pięknie o życiu, mądrze o śmierci. Polecam wszystkim

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails