piątek, 1 października 2010

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen


Na początku dziewiętnastego stulecia każdy niezbyt zamożny ojciec córek - zwłaszcza kiedy miał ich na przykład pięć - nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyś to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy się już pojawił, następowały perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. "Duma i uprzedzenie" uznana została za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Swoje znaczenie miały też melancholijna refleksja nad rolą pieniądza i pozycji społecznej, które decydowały o życiu młodej panny, oraz znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata. 
 Tył książki
  Autor: Jane Austen
Tytuł oryginalny: Pride and Prejudice
Język oryginalny: angielski 
Tłumacz: Przedpełska-Trzeciakowska Anna 
Kategoria: Literatura piękna 
Gatunek: klasyka obca 
Forma: powieść 
Rok pierwszego wydania: 1813Chyba jeszcze bardziej zainteresuję się twórczością Jane Austen. To jest już druga książka tej autorki. Powieść utrzymana w tym samym klimacie co poprzednia książka, którą czytałam aczkolwiek o wiele przyjemniej ze względów obszernościowych ;). Ciekawa fabuła zawarta jedynie na 300 stronach. Czytając znów chciałam znaleźć się w tamtych czasach, pomimo wszelkich konspiracji, utrudnień dla osób z mniejszym zasobem finansowym. Powieść ukazuje w jaki sposób zawierane są małżeństwa - z miłości a nie z przymusu. Najbardziej zainteresowani małżeństwem nie kalkulują czy im się to opłaca czy nie tylko idą za głosem serca (może bardziej sami przyszli małżonkowie tak postępują - rodzice już bardziej podchodzili do całej 'sprawy' w sposób materialistyczny). I znów występujący ci dżentelmeni. Po prostu zakochać się można w tych Panach, i miło sobie poczytać o takich, chociażby tacy mieli istnieć tylko w wyobraźni w celu tworzenia książki ;). No może jedynie niektóre przypadki by się chciało rozstrzelać ale gdyby wszyscy byli idealni nie byłoby o czym książki pisać. Jak dla mnie książka prawie idealna. Ma w sobie to 'coś' jednak nie wiem jeszcze do końca dlaczego ale sumienie nie może mi pozwolić na maksymalną ocenę tej książki.
Moja ocena: 9/10

5 komentarzy:

 1. Bardzo podobała mi się ta książka.
  I również mimo wszystko chciałabym się znaleźć w tamtych czasach.

  Oglądałaś serial "W świecie Jane Austen"? Leciał kiedyś na TVN Style. Jest na vod, ale tylko jeden odcinek :/ Film opowiada o dziewczynie, która przenosi się do czasów Austen. Chciałabym to obejrzeć.

  Polecam Ci ekranizację (serial) z 1995 roku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja ukochana na wieki wieków!!! No i jeszcze "Perswazje":P

  OdpowiedzUsuń
 3. Może powinnam dać Jane Austen drugą szansę? próbowałam ja przeczytać,ale trafiłam na zły czas i nie mogłam się w nią "wkręcić". Na półce mam "Perswazje" oraz "Rozważna i romantyczna".

  OdpowiedzUsuń
 4. Karaluszysko nie oglądałam ale zapewne niedługo wezmę się za serial i za film bo jednak wolałam najpierw książkę przeczytać ;).

  Balianna daj drugą szansę Jane Austen. Ja nie czytałam jeszcze tych książek, które ty masz na półce ale mam nadzieję, że będą tak samo dobre!

  OdpowiedzUsuń
 5. Gorąco polecam serial BBC z 1995, film dużo mniej.
  A serial " W świecie JA" to wymaga hmmm... specyficznego poczucia humoru - jeśli kogoś może rozbawić np. pan Darcy z teletubisiami.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails