poniedziałek, 2 kwietnia 2012

"Bez mojej zgody" Jodi Picoult

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która we wczesnym dzieciństwie zapadła na białaczkę.
Annie została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Choć przez całe życie postrzegano ją wyłącznie przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi, aż do tej pory Annie akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak, wzorem większości nastolatków, zadaje sobie pytania dotyczące tego, kim jest naprawdę. Wreszcie Annie dojrzewa do podjęcia decyzji, która dla wielu osób byłaby nie do pomyślenia, decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.
Opis książkiAutor: Jodi Picoult
Tytuł oryginalny: My Sister's Keeper
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Juszkiewicz Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2004
Rok pierwszego wydania polskiego: 2005
Liczba stron: 528     Na niektóre powieść czasem aż brak słów. I tak jest w tym przypadku. Dość trudna historia, przedstawiona w interesujący sposób. 
     W powieści widać, że nie wszystko jest białe albo czarne, tylko są jeszcze różne odcienie szarości. Nie każdy jest idealny i nie zawsze dzieje się to czego byśmy oczekiwali. W sumie nie moim zadaniem jest osądzać innych, jednak rozumiem działania Anny przeciwko jej rodzicom. Kto w końcu chciałby przesiadywać tak często w szpitalu pomimo, że jest się zdrowym? Jednak rodzina to rodzina i trzeba jej pomóc. Ciężko jednoznacznie stwierdzić kto jest tutaj dobry kto zły... 
     Każdy w tej powieści ma swoją rolę do odegrania. Można ich lubić albo nie ale każda postać ma w sobie to coś, co do nich przyciąga. Nic bym w tej pozycji nie dodała ani nie odjęła. Jak dla mnie wszystko na swoim miejscu, odpowiednio wszystko przedstawione. Na pewno daje ta książka dużo do zastanowienia się, chociażby nad naszym zachowaniem wobec siebie, swoich dzieci, najbliższych. Nie zawsze to co według nas jest najlepszym rozwiązaniem jest rzeczywiście dobre dla wszystkich innych.  
     Podczas czytania momentami miałam łzy w oczach. Tą pozycję, pomimo jej obszerności, pochłonęłam w niecałe półtora dnia. Naprawdę wciąga!
     Moja ocena: 10/10.  Jeśli ktoś potrzebuje czegoś bardziej ambitnego, niż durne czytadełka, to gorąco polecam.

4 komentarze:

 1. To od niej zaczęła się moja przygoda z Picoult. Książka naprawdę wstrząsająca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele razy zastanawiałam się nad kupnem, którejś książki tej pisarki. Nie byłam jednak pewna, lecz teraz jestem po Twojej recenzji z pewnością przeczytam tę książkę !
  + obserwuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj
  Moje czytanie książek tej autorki rozpoczęłam właśnie od "Bez mojej zgody". Bardzo mnie poruszył temat i cała książka.
  Nie polecam filmu !
  Potem były kolejne książki- przeczytane i zakupione. Mamy spora biblioteczkę:)
  Zaraziłam także moją Córkę, czytamy obie, ona w j. angielskim także:)
  Pozdrawiam:)


  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj
  Moje czytanie książek tej autorki rozpoczęłam właśnie od "Bez mojej zgody". Bardzo mnie poruszył temat i cała książka.
  Nie polecam filmu !
  Potem były kolejne książki- przeczytane i zakupione. Mamy spora biblioteczkę:)
  Zaraziłam także moją Córkę, czytamy obie, ona w j. angielskim także:)
  Pozdrawiam:)


  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails