niedziela, 4 marca 2012

"W zwierciadle, niejasno" Jostein Gaarder

Oto kolejna książka autora "Świata Zofii". Jostein Gaarder znów zaprasza do rodzinnego czytania dorosłych, młodzież i dzieci. Tym razem przeniesiemy się w świat mistyki, tajemnic natury umysłu, duszy i ciała, granic poznania, zagadki stworzenia. Pytań o sens życia i śmierci. Za sprawą anioła Ariela (a może tylko potęgi wyobraźni?) ciężko chora dziewczynka Cecylia przechodzi na drugą stronę lustra, w którym niejasno, jak to określił św. Paweł, odbija się Rzeczywistość. Uczestniczymy w cudzie, dzięki któremu oswojony zostaje lęk przed śmiercią i odkryte to co nieuchwytne. Zaś to, czego ciągle nie ogarnia nasz umysł, pojmuje serce... 
 Tył książki 

Autor: Jostein Gaarder
Tytuł oryginalny: I et Speil, I en gåte
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Zimnicka Iwona
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura dziecięca/młodzieżowa
Liczba stron: 190


     Przeczytałam tą pozycję po raz trzeci. Za każdym razem w tej powieści odkrywam coś nowego. Pomimo, że jest to powieść dla młodzieży, uważam, że i dorosły powinien się z tą pozycją zapoznać. Może ona nas uświadomić, uczulić na pewne zjawiska, odczucia, czyny. Pomimo swej małej objętości, książka wiele przekazuje. Na pewno się jej nie zapomni a da ona wiele do myślenia. 
    Są tutaj pewne niedociągnięcia, momenty, które uważam i tak za zbędne. W niektórych miejscach bym coś dodała. Jednak sens powieści jest dla mnie intrygujący.
     Moja ocena: 7/10. Polecam! Pewnie jeszcze nie raz po nią sięgnę.

3 komentarze:

  1. Niestety po lekturze "Dziewczyny z pomarańczami" na wieki wieków zniechęciłam się do tego autora... Dla mnie jego twórczości brakuje głębszego rozwinięcia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Leży ta książka na mojej półce już parę latek. Nie wiem czemu jeszcze po nią nie sięgnęłam. Muszę to zmienić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie trochę rozczarowała, niestety. Nie umywa się do cudownej "Dziewczyny z pomarańczami".

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails