piątek, 17 stycznia 2014

'Dwunastu gniewnych ludzi' (12 Angry Men, 1957) - film

Dwunastu przysięgłych ma wydać wyrok w procesie o morderstwo. Jeden z nich ma wątpliwości dotyczące winy oskarżonego.
     "Dwunastu gniewnych ludzi" to film mający bardzo wysoką ocenę wśród społeczności, zajmuję wysoką notę w rankingu światowym i gdzie nie spojrzeć jest ogólnie polecany. Dlatego też z wielką chęcią, ale również pewnymi obawami, że nie docenię tego filmu, obejrzałam tę produkcję. 
     Film przedstawia historię dwunastu przysięgłych, którzy mają ocenić czy oskarżony jest winny morderstwa czy nie. Moim zdaniem sam proces, rozmowy, a nawet wręcz kłótnie pomiędzy ławnikami przedstawione jest w ciekawy sposób. Niby pomysł prostu - kilkunastu chłopów siedzi w jednym pomieszczeniu i ma jednogłośnie wydać werdykt. Jednak jest coś co przyciąga do tego filmu, że ogląda się go z zapartym tchem. Wszystkie elementy budują napięcie. Pogoda, ciasne pomieszczenie, ocenianie młodego człowieka czy jest winny morderstwu dodają klimatu i potęgują różne emocje również w osobie, która jedynie ogląda ten film. 
     Bohaterowie zostali perfekcyjnie wykreowani. Każda z postaci różniła się od siebie nie tylko wiekiem, ale również profesją, ogólnymi poglądami. Nikt nie był taki sam, wszyscy od siebie się na swój sposób różnili. Dodawało to jeszcze tego pewnego "smaczku" i potęgowało pewne napięcie. Aktorzy bardzo dobrze wcielili się w grane role.
     Nie wiem czemu tak długo wzbraniałam się z oglądaniem tego filmu. Wiem, że czasem nie doceniam tego co się podoba większości, jednak w tym przypadku wysoka nota jest na prawdę zasłużona. Jest to jeden z tych filmów, który pokazuje, że nie trzeba ogromnych nakładów finansowych i żadnych fajerwerków by wzbudzić zainteresowanie i stworzyć niesamowity film.
     Moja ocena: 9/10.

4 komentarze:

 1. To tak czasami jest, że gdy wzbraniamy się przed czymś długo, coś tracimy :). Bardzo dobry film. Więcej odwagi przy sięganiu do starszych tytułów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko właśnie często nie mogę się wyzbyć poczucia "a co jeśli mi się nie spodoba/nie docenię?" gdy wszyscy tak zachwalają :P.

   Usuń
 2. Już od dłuższego czasu planuję obejrzeć ten film. Tak wiele pozytywnych opinii na jego temat po prostu nie może się mylić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nuż Tobie się nie spodoba :)? Jednak osobiście polecam obejrzenie i wyrobienie sobie własnej opinii. Bardzo możliwe, że i Tobie się spodoba.

   Usuń

Related Posts with Thumbnails