czwartek, 20 marca 2014

"Skrzywdzona" Cathy Glass


Mała Jodie jest pełnym agresji dzieckiem, niechcianym i przekazywanym do kolejnych rodzin zastępczych. Jej ostatnią nadzieją jest Cathy Glass, pracownica opieki społecznej. Kobieta, poznając dziewczynkę, powoli odkrywa wstrząsającą historię dziecka skrzywdzonego przez swych najbliższych. Prawdziwa i bardzo trudna historia, po której nie pozostaje się obojętnym.Autor: Cathy Glass
Tytuł oryginalny: Damaged
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Osip-Pokrywka Magdalena
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego wydania polskiego: 2009
Liczba stron: 350     Zapewne wiele z czytelników spotkało w swojej "karierze" takie książki, które wywarły na nim tak ogromne wrażenie, że aż brakuje słów by opisać słowami to co siedzi w głowie po lekturze. W moim przypadku do grona takich lektur zalicza się właśnie "Skrzywdzona". 
     Książka opowiada historię małej dziewczynki, która wiele przeszła. Skończyłam ją czytać wczoraj a nadal o niej myślę. Sama nie wiem co mam o tej pozycji napisać. Na pewno wywiera ogromny wpływ na czytelnika i wywołuje wiele emocji. Zapewne niektórym nie będzie się podobać fakt, że autorka wykorzystuje takie tematy by nabić sobie popularność (tak, tak, już gdzieś czytałam takie opinie) jednak osobiście uważam, że każdy typ książek jest potrzebny. 
     Nie spotkałam się jeszcze z takim paradoksem jak u Cathy Glass. Pisze o trudnych tematach związanych z dziećmi stosunkowo lekkim językiem, jeśli można to tak nazwać. Oczywiście nie chodzi mi tutaj o złe znaczenie ;). Jeśli ktoś czytał już jakąś pozycję tej autorki możliwe, że będzie wiedział o co mi chodzi. Gdyby nie tematyka, przez którą musiałam co jakiś czas robić sobie przerwę w czytaniu, pochłonęłabym ją w kilka godzin.
     Wydanie z kolekcji "Pisane przez życie" wydawnictwa Hachette całkiem niezłe. Nie widziałam błędów językowych czy stylistycznych. Twarda oprawa oraz brak klejonych stron na wielki plus. Rozmiar czcionki czy "biel" stron dla mnie idealnie dobrana. 
     Osobiście polecam tę książkę. U mnie co prawda spowodowała tzw. kaca książkowego (sądzę, że książkomaniacy mnie zrozumieją :)), jednak na prawdę warto zapoznać się z tą pozycją - nie będziecie żałować.
     Moja ocena: 10/10.

9 komentarzy:

 1. Z pewnością to poruszająca lektura, jak obrobię się z innym książkami, to rozejrzę się za tą. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Warta spęczonego nad nią czasu.

   Usuń
 2. Mam inne wydanie tej książki, ale nie wygląd a zawartość się liczy. Po przeczytaniu tej książki długo nie mogłam dojść do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj na pewno długo po tej książce czytelnik dochodzi do siebie.

   Usuń
 3. Czytałam inną książkę tej autorki i chyba trudno ocenić takie historie. Wzbudza wiele emocji, długo po lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pobudza emocje, zmusza do myślenia...chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :), jednak trzeba się przygotować na naprawdę wielki wstrząs.

   Usuń
 5. Uwielbiam tę serię, więc musiałam sięgnąć po "Skrzywdzoną". Cieszę się, że istnieją tacy ludzie jak Cathy Glass.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails