poniedziałek, 30 kwietnia 2012

"Fantastyczne samobójstwo zbiorowe" Arto Paasilinna

Dyrektor Onni Rellonen i pułkownik Hermanni Kemppainen przypadkowo wchodzą do tej samej stodoły, by popełnić samobójstwo. Jednak postanawiają je odłożyć, zamieszczają ogłoszenie w gazecie i zbierają grupę osób, podobnie jak oni zniechęconych do życia. W końcu wyruszają autokarem w zwariowaną podróż po Europie, chcąc znaleźć odpowiednie miejsce na zrealizowanie ponurego zamiaru. 
"Fantastyczne samobójstwo zbiorowe" (Hurmaava joukkoitsemurha, 1990 r.) jest, mimo przewrotnego tytułu, powieścią pogodną i pełną nadziei. Chociaż opowiada o prawdziwych problemach ludzkich, to wprawia w dobry humor i wywołuje szczery śmiech.Autor: Arto Paasilinna
Tytuł oryginalny: Hurmaava joukkoitsemurha
Język oryginalny: fiński
Tłumacz: Kojro Bożena
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1990
Rok pierwszego wydania polskiego: 2007
Liczba stron: 256 


     Książka dość specyficzna. Dostałam ją w prezencie z pewnego forum już jakiś czas temu, jednak nie mogłam się przemóc i jej przeczytać. Muszę przyznać, że duży plus należy się za temat dość wydawałoby się, że banalny - samobójstwo, ale pierwszy raz spotkałam się z tym zjawiskiem popełnianym "zbiorowo". Książka pisana przyjemnym językiem, czyta się ją dość szybko (jeśli nie wnika się dokładnie w nazwy fińskich miejscowości i nazwiska :P). 
     Jednak znajdą się również i minusy. Pomimo, że sam temat powieści jest dość ciekawy to przedstawienie już nie całkiem. Miałam wrażenie, że w książce opisane jest jedynie jak zbiorowisko samobójców jeździ autobusem i chleje procenty do upadłego. Kilka razy próbują popełnić to swoje samobójstwo a jednak udaje się to jedynie nielicznym jednostkom z grupy...
     Moja ocena: 5/10. Dla mnie sama idea ma dość dobry potencjał, jednak ze względu na przedstawienie dość nijaka ocena.

sobota, 21 kwietnia 2012

'Bez mojej zgody' (My Sister's Keeper, 2009) - film

Sara i Brian wiodą spokojne życie. Idylla zostaje jednak przerwana, gdy dociera do nich przerażająca informacja o chorobie córki. Aby ratować życie dziecka, para podejmuje trudną decyzję, która na zawsze zmieni ich życie. Dylematy etyczno-moralne zmieniają ich relacje. Prawdziwy koszmar zaczyna się jednak, kiedy ich druga córka odkrywa prawdę dotyczącą jej poczęcia.

     Mam mieszane odczucia, co często mi się ostatnio zdarza. Fabuła filmu bardzo mi się podobała, tak samo jak w przypadku książki. Jednak patrząc przez pryzmat tego, że film został nakręcony na podstawie konkretnej pozycji, będzie w tym momencie wiele "ale". Po pierwsze czemu zmienili zakończenie? Przez to zmienia się według mnie cały sens zawarty w książce. Po drugie: pominęli wątek prawnika Campbella oraz Julii, który również wiele wnosił wiele do powieści. Wiem, że trudno jest zawrzeć całość książki w jednym filmie ale bez przesady. Niech nie zmieniają zakończenia oraz niech nie pomijają dość ważnych wątków... 
     Gra aktorska na zróżnicowanym poziomie. Bardzo irytowała mnie w tej produkcji Cameron Diaz. Natomiast aktorki, które wcieliły się w role Kate i Anny spisały się moim zdaniem znakomicie.
     Moja ocena: 4/10. Jeśli ktoś nie czytał książki produkcja może się mu spodobać, natomiast mi bardziej podobała się wersja z książki.

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

"Bez mojej zgody" Jodi Picoult

Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku trzynastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która we wczesnym dzieciństwie zapadła na białaczkę.
Annie została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Choć przez całe życie postrzegano ją wyłącznie przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi, aż do tej pory Annie akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak, wzorem większości nastolatków, zadaje sobie pytania dotyczące tego, kim jest naprawdę. Wreszcie Annie dojrzewa do podjęcia decyzji, która dla wielu osób byłaby nie do pomyślenia, decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.
Opis książkiAutor: Jodi Picoult
Tytuł oryginalny: My Sister's Keeper
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Juszkiewicz Michał
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 2004
Rok pierwszego wydania polskiego: 2005
Liczba stron: 528     Na niektóre powieść czasem aż brak słów. I tak jest w tym przypadku. Dość trudna historia, przedstawiona w interesujący sposób. 
     W powieści widać, że nie wszystko jest białe albo czarne, tylko są jeszcze różne odcienie szarości. Nie każdy jest idealny i nie zawsze dzieje się to czego byśmy oczekiwali. W sumie nie moim zadaniem jest osądzać innych, jednak rozumiem działania Anny przeciwko jej rodzicom. Kto w końcu chciałby przesiadywać tak często w szpitalu pomimo, że jest się zdrowym? Jednak rodzina to rodzina i trzeba jej pomóc. Ciężko jednoznacznie stwierdzić kto jest tutaj dobry kto zły... 
     Każdy w tej powieści ma swoją rolę do odegrania. Można ich lubić albo nie ale każda postać ma w sobie to coś, co do nich przyciąga. Nic bym w tej pozycji nie dodała ani nie odjęła. Jak dla mnie wszystko na swoim miejscu, odpowiednio wszystko przedstawione. Na pewno daje ta książka dużo do zastanowienia się, chociażby nad naszym zachowaniem wobec siebie, swoich dzieci, najbliższych. Nie zawsze to co według nas jest najlepszym rozwiązaniem jest rzeczywiście dobre dla wszystkich innych.  
     Podczas czytania momentami miałam łzy w oczach. Tą pozycję, pomimo jej obszerności, pochłonęłam w niecałe półtora dnia. Naprawdę wciąga!
     Moja ocena: 10/10.  Jeśli ktoś potrzebuje czegoś bardziej ambitnego, niż durne czytadełka, to gorąco polecam.
Related Posts with Thumbnails